Srpski lekari: Slane sobe su OPASNE po plućne bolesnike!
Sat vremena u slanoj sobi vam menja tri dana na moru, tvrde vlasnici spa centara i privatnih klinika - i trljaju ruke, ali na našoj lakovernosti. Upravo zbog takvih oglasa Srbi često daju novac na "dašak mora u gradu", ali jedan od najpoznatijih srpskih pulmologa dr Branimir Nestorović poručuje da je to ne samo bacanje novca, već da nazovi "slane sobe" čak mogu da dovedu i do pogoršanja stanja kod asmatičara - i dece i odraslih!
Iako ćete na sajtovima centara koji nude ovaj tretman pronaći niz neproverenih informacija - kako pomažu kod astme, bronhitisa, alergija i poboljšavaju imunitet, naši stručnjaci tvrde da to nije istina.
Po ceni od oko 500-1.500 dinara možete da dobijete sat vremena u jednoj ovakvoj sobi, a da bi soba dala rezultate, kažu vlasnici, neophodno je između 10 i 15 poseta. I to se ponavlja dva puta godišnje. Za te pare, kaže dr Nestorović, možete da kupite dobar inhalator i da imate daleko bolje rezultate.
- Istina je da slane sobe ne mogu nikako da pomognu asmatičarima, a već dugo je poznato da slan vazduh može zapravo da im pogorša stanje. To je terapija stara 150 godina, kada su se oboleli od tuberkuloze vodili u prirodne slane pećine, jer je to pomagalo da se iskašlju. Danas znamo da to nije dobar vid terapije za asmatičare, jer može da dovede do napada. U nekim slučajevima jeste dobro inhaliranje natrijum-hloridom, ali onda je mnogo bolje da kupite inhalator i da ne bacate pare na slane sobe - kaže naš renomirani pulmolog, dodajući da one možda i jesu dobre za nešto, ali mu nije jasno za šta.
Ideja da sat vremena u ovoj sobi može da zameni tri dana na moru nije jasna doktorima i ne zvuči ni najmanje logično. U zavisnosti od toga koliko ste novca spremni da date, možete da završite u slanoj sobi koja je samo obložena solju ili, u onoj skupljoj varijanti, sobi koja pride sadrži i halogenerator - aparat koji raspršćuje male čestice soli po sobi.
Druga varijana jeste bolja, ali ipak ne može da se poredi sa odlaskom na more.
Pomodarstvo a ne nova tehnika u lečenju
Dr Nestorović smatra da se više radi o pomodarstvu nego o pravoj tehnici za lečenje, a sa njim se slaže i imunolog i alergolog iz Kliničkog centra Srbije dr Rajica Stošović. Budući da ove sobe navodno čine čuda po pitanju alergija i imunološkog sistema, pitali smo ga šta on misli o tome.
- Ja moram da vam kažem da u tim reklamama nema mnogo istine i da je u pitanju verovatno propaganda. Slane sobe ne mogu da pomognu u ovom slučaju, a posebno ne kod alergija. Nisam video da se i u jednoj zvaničnoj preporuci svetskih stručnih asocijacija koje se bave alergijama i respiratornim problemima slane sobe preporučuju kao vid terapije, tako da ne verujem da imaju ikakvog efekta. Ljudi mogu tamo da idu iz rekreativnih razloga - smatra on.
Pored svega, slane sobe navodno leče i od kožnih bolesti, ali i od depresije, nesanice i anksioznosti. Iako zbog opuštajućeg svetla i mirne atmosfere mogu da budu dobar, ali i prilično skup način opuštanja, dermatolozima nije poznato da ova terapija znatno utiče na kožne bolesti.
- Nikad nisam pacijente slao u slanu sobu, a to se i ne nudi kao zvanična terapija u državnim institucijama. To u poslednje vreme privatnici prodaju, a u svakom slučaju ne bi trebalo da verujete svemu što kažu privatnici - poručuje dr Aleksandar Adamović sa Gradskog zavoda za kožne i venerične bolesti u Beogradu.