Sačuvajte zdravlje: Izbacite ove stvari iz kuće!
Da biste bili zdravi, ne treba samo da vodite aktivan život i da se hranite zdravo. Neke stvari treba i da uklonite iz svoje okoline – pri tom se ne misli samo na brzu hranu. Ove stvari treba da izbacite iz svoje kuće.
STARE PLASTIČNE POSUDE
Pregledajte plastične posude za čuvanje hrane koje imate i bacite sve one koje su napravljene od čiste, čvrste plastike koja na sebi sadrži oznaku 7 ili "pc" (polikarbonat), jer ove plastične posude mogu da sadrže bisfenol A. Proizvođači bisfenol A ne stavljaju u novije plastične posude, ali ga većina starijih sadrži.
ANTIBAKTERIJSKE SAPUNE
Antibakterijski sapuni nisu ništa delotvorniji u ubijanju bakterija od ostalih sapuna, a prema administraciji za hranu i lekove, čak mogu da budu i štetni. Triklosan, aktivni sastojak antibakterijskih sapuna, utiče na rad hormona kod životinja, pa se sumnja da ova hemikalija može da doprinese otpornosti na antibiotike.
IZNOŠENE PATIKE
Nakon svakih 500 do 650 kilometara treba da zamenite patike za trčanje, kaže fiziolog Džejson Karp. Dakle, ako neko trči 50 kilometara nedeljno, patike bi trebalo da promeni već posle tri meseca. Kada se patike previše dugo nose, jastučići im se istanje, pa se javljaju bolovi u mišićima i kostima, jer je manje materijala koji ublažava dodir stopala o tlo. Ako ne trčite, patike menjajte na svakih šest meseci.
ISTROŠENA ČETKICA ZA ZUBE
Ako zube prete ujutru i uveče, kao što bi i trebalo, čekinje na četkici se troše brže. One počinju da se habaju već posle dva meseca, što znači da bi četkice trebalo da bacite već posle tri meseca korišćenja. Rascvetale četkice su i manje efektivne, pa ako koristite njih, samo podstičete kvarenje zuba.
ODEĆA KOJU VIŠE NE NOSITE
Koliko stvari iz svog ormara ste obukli tokom prošle godine? Ako vam je ormar pretrpan, bacite sve stvari koje dugo niste obukli. Nema smisla da se nervirate kopajući po njemu svaki put kad se presvlačite.