Žene sve češće "neopravdano" uklanjaju obe dojke
Žene sa rakom dojke sve češće traže uklanjanje obe dojke, uprkos tome što ne postoji medicinski razlog za takav zahvat?! Međutim, nedavna studija pokazala je da više od dve trećine žena koje su uklonile obe dojke nakon što im je dijagnostikovan kancer, nisu imale medicinski razlog za to. One su čak imale mali rizik od obolevanja, budući da u njihovim porodicama nije bilo slučajeva raka dojke ili jajnika, niti genetskih muzacija na BRCA 1 ili BRCA 2.
Studiju su sproveli američki istraživači, koji su ispitali 1.447 žena lečenih od raka, od kojih je oko osam odsto dobilo dvostruku mastektomiju.
"One žele da umanje rizik, a zapravo se podvrgavaju teškom i dugotrajnom nepotrebnom lečenju. Genetsko testiranje moglo bi biti objektivna mera za žene koje razmišljaju o uklanjanju dojke koja nije zahvaćena kancerom", rekao je vođa studije profesor Kefah Mokbel, koji je upozorio da takve procedure nose rizik od komplikacija, ali i potencijalne psihološke i seksualne probleme.
Porast broja žena koje zahtevaju tu proceduru dogodio se nakon što je glumica Anđelina Džoli prošle godine podvrgnuta duploj mastektomiji preventivnog karaktera, nakon što je otkrila da ima genetske mutacije zbog kojih je šansa da oboli od raka dojke 87 odsto.
U takvom riziku je oko 12,5 odsto opšte populacije.