Lekovita (klasična) muzika
Sviranje i slušanje muzike povećava verbalnu inteligenciju, ubrzava oporavak nakon bolesti, a čak i tužne pesme deluju kao terapija za loše raspoloženje, tvrde stručnjaci. Propisana dnevna doza je dva puta po 12 minuta...
Za početak, slušanje muzike izaziva lučenje dopamina, koji snižava krvni pritisak i usporava srčani rad
- Koliko muzika snažno utiče na ljude, i to još u prenatalnom periodu, pokazuju brojna istaživanja tokom kojih je praćeno kako fetus reaguje na različite vrste muzike, naročito na Mocarta. Melodija je, kao i ritam, nešto što nam je dato, a izbor vršimo u skladu sa rapoloženjem. Recimo, ako smo u (ljubavnom) bedaku, znamo da se okrenemo onim "kukumavkama", iako ih pod normalnim okolnostima možda preziremo… Ovo činimo iz potrebe da se identifikujemo sa nekim ko je prošao kroz slično emotivno iskustvo, kaže za "Alo!" psiholog Aleksandra Janković.
Prevencija
Stres i teskoba, ali i ozbiljniji simptomi kardiovaskularnih bolesti, mogu se ublažiti slušanjem muzike, pokazalo je više od 25 naučnih studija. Slušanje omiljene muzike stabilizuje rad srca, smanjuje vrednosti krvnog pritiska i generalno umanjuje stres.
I tužna muzika leči
Stara poslovica kaže da kad ništa ne pomaže, samo muzika briše suze i hrabri srce, a
Lekoviti kompozitori:
Note ovih muzičara dokazano deluju na sledeće bolesti: |
to potvrđuje i nauka. Tužne pesme imaju efekt katarze i podstiču na suočavanje s tugom.Zbog toga je terapija tužnom muzikom mnogima pomoć nakon traumatičnih iskustava.
Preporučena doza
Da bi se postiglo lekovito dejstvo, potrebno je slušati muziku svakodnevno, dva puta, ujutru i uveče, po najmanje 12 minuta. Naime, kada osoba sluša muziku koja joj odgovara, onda se luči dopamin, poznat kao hormon zadovoljstva, koji snižava krvni pritisak i usporava srčani rad. Pozitivni efekat traje dvanaestak sati, posle čega se srčana frekvencija vraća na staru meru, zbog čega je potrebno ponovo slušati muziku.
Najbolji rezultati postižu se uz Mocarta, Baha i Betovena.