Dušeci u dečijim krevecima ispuštaju otrovne hemikalije
Dušeci u dečijim krevecima mogu biti opasni po zdravlje, upozoravaju stručnjaci s američke Škole Kokrel za društveni, arhitektonski i prirodni inženjering sa Univerziteta Teksas. Penasto punjenje ispušta potencijalno otrovne hemikalije, isparavajuća organska jedinjenja(VOC) koja su sastavni deo sredstava za čišćenje i mirisnih sprejeva.
Istraživači su proučavali uzorke 20 starih i novih dušeka punjenih poliuretanskom penom i penom od poliestera. Na to ih je podstakla činjenica da novorođenčad 50 do 60 posto dana provede spavajući. Namjerno su izostavili imena proizvođača kako bi privukli pažnju na puno veći problem.
Novi dušeci ispuštaju četiri puta više VOC-a nego stari dušeci. Novi dušeci u sat vremena ispuštaju 87,1 mikrograma po kvadratnom metru, a stari 22,1 mikrograma po kvadratnom metru. To je više i od podova od laminata i zidnih tapeta koji ispuštaju od 20 do 50 mikrograma isparavajućih organskih jedinjenja po kvadratnom metru. Ispuštanje plinova najjače je upravo u predelu disajnih puteva, a istraživači su u madracima izdvojili 30 različitih vrsta VOC-a među kojima su fenol, linalol i najzastupljeniji limonen. On sredstvima za čišćenje daje miris limuna.
Novorođenčad je vrlo osetljiva na nečist zrak, stoga dušeke treba redovno vetriti, piše Dejli Mejl
- Iako su potrebna dalja istraživanja, ova je studija odličan pomak u pravom smeru. Trebamo raditi na proučavanju mikrosredine u kojoj deca spavaju i smanjiti potencijalno zagađenje - istakao je Ričard Korsi, voditelj Škole.
Ponovna upotreba starih dušeka ili dobro vetrenje novih mogli bi smanjiti izloženost dece opasnim hemikalijama. Međutim, sa starim dušecima treba biti oprezan jer i sami mogu sadržavati toksične materije, dodao je jedan od istraživača Jing Ksu.