Lekovita moć vode: Vruće i hladne kupke
Kod glavobolje, prehlade i problema s cirkulacijom koristiće vam tople, a kod umora i nervoze - hladne kupke. Ako imate problema s nesanicom ili ste iscrpljeni, naizmenično se tuširajte toplom i hladnom vodom. Pogledajte kako kupke deluju.
NOS I PLUĆA
Jutarnje tuširanje toplom vodom završite hladnim tušem, koji ne treba da traje duže od 20 sekundi. Ovo će pospešiti prokrvljenost u nosu i grlu, a olakšava i disanje.
MOZAK
Svaka promena temperature prenosi se preko kože do mozga. S hladnim kupkama ruku, od prstiju do ramena i natrag, delujemo na sive ćelije mozga i tako povećavamo sposobnost koncentracije, a umanjujemo psihičku iscrpljenost.
SRCE
Naizmenične kupke u toploj i hladnoj vodi odličan su trening za srce. Ovakve kupke ruku i kolena snižavaju krvni pritisak; polivajte se od nožnih prstiju do kolena i nazad, pa naizmenično od prstiju ruke preko laktova do ramena.
IMUNOLOŠKI SISTEM
Svakodnevni toplo-hladni tuševi ili kupke ruku jačaju imunitet. Organizam više nije toliko podložan prehladama, a mogu se ublažiti čak i alergije. Tuširanje uvek počnite toplom, a završite hladnijom vodom.
Krvni sudovi: Ruke su vam hladne? Tuširanje kolena hladnom vodom odmah će pomoći. Počnite od nožnih prstiju preko kolena i nazad. Voda snažno deluje na krvne sudove: oni se šire i skupljaju i time regulišu temperaturu kože. Efekt se povećava naizmeničnim tuširanjem toplom i hladnom vodom.