U sibirskom selu besplatno leče matičnim ćelijama
U Jugri, malom gradu u zapadnom Sibiru, lokalni lekari matičnim ćelijama leče rak krvi, a stručnjaci objašnjavaju da se iz ovih "čarobnih ćelija" mogu uzgajati bilo koje druge ćelije - jetre, kostiju ili krvi.
Transplantacija matičnih ćelija danas je jedina metoda u celom svetu koja omogućava dobre rezultate. Takvo lečenje košta oko 420.000 dolara. Ali u Jugri sve te operacije rade - besplatno. Sredstva izdvaja lokalni budžet.
Pre tri godine Dmitrij Kudaškin je postao prvi pacijent u Jugri, kojem je izvršeno presađivanje matičnih ćelija. Dimitriju je u 32. godini postavljena dijagnoza: multiplog mieloma – jedno od najtežih oboljenja krvi. Praktično nije imao šansi. Ali, posle operacije u Jugri sve se promenilo.
Lekari u Jugri su u poslednje tri godine uspešno obavili još 34 transplantacije matičnih ćelija. Svi pacijenti su zdravi, iako medicinari ne kriju da je rizik visok.
Matične ćelije sadrži svaki organizam. Dok čovek spava, ove ćelije rade na obnavljanju povređenog tkiva ili organa. Sa godinama, njih je sve manje. Kod rođenja, u pupčanoj krvi proporcija ovih i drugih ćelija iznosi jedan prema 10.000, u 16. godini života proporcija iznosi jedan prema 500.000, a kod 50-godišnje osobe – jedan prema milion.
Jugorski lekari sa matičnim ćelijama rade preko četiri godine. U susednom gradu Hanti-Mansijsku formirana je "krio-banka". Ćelije se čuvaju u tečnom azotu na temperaturi od minus 196 stepeni. Po potrebi mogu biti iskorišćene i posle nekoliko desetina godina.
Izdvajanje matičnih ćelija iz kožnog tkiva, masnog tkiva, folikula dlake – veoma je komplikovano i skupo. Tako da treba sačuvati rezervu koju je priroda dala čoveku, a koja se nalazi u pupčanoj krvi. Međutim, pupčana vrpca se danas, po porođaju, uništava. A upravo iz nje je najlakše izdvojiti matične ćelije.
Ukoliko čovek bude imao problema sa zdravljem, dovoljno je ove ćelije ubaciti u njegovu krv i one će same pronaći problematično mesto! U 100 odsto situacija one leče osobu od koje su uzete prilikom rođenja, kao i rođenu braću i sestre, ističu stručnjaci.