Dremka posle jela znači dijabetes u najavi
Šetnja od 15 minuta posle svakog jela čuva starije osobe od dijabetesa tipa 2, pokazali su rezultati novog istraživanja.
Kraće šetnje posle jela utiču na kontrolu šećera u krvi isto kao jedna duža šetnja, saopštili su istraživači sa američkog Univerziteta "Džordž Vašington". Povišen nivo šećera posle jela povećava rizik od dijabetesa tipa 2, pa je odmaranje posle obroka "najgora stvar koju možete da učinite", navodi se u studiji.
Stručnjaci naglašavaju da postoje manje razlike između efekata različitih oblika rekreacije, ali da je svaka aktivnost dobrodošla i korisna.
Ovo je bilo prvo istraživanje o kratkim fizičkim aktivnostima u "rizičnom periodu" posle jela, kada nivo šećera može značajno da poraste, izjavila je Loreta Dipjetro, koja je vodila istraživnje.
Ona je rekla da je povećana koncentracija šećera u krvi posle jela ključni faktor rizika od poremećaja tolerancije na glukozu, što je uvod u dijabetes tipa 2 i kardiovaskularne bolesti.
Istraživanjem je utvrđeno da tri šetnje od po 15 minuta imaju isti efekat na smanjenje nivoa šećera u periodu od 24 časa kao jedna šetnja umerenim tempom od 45 minuta.
Fizička aktivnost odmah posle jela naročito je korisna za starije osobe zbog njihovog sporog ili niskog stepena lučenja insulina iz pankreasa, navode istraživači.
Oni su utvrdili da je najbolje vreme za šetnju posle večernjeg obroka, koji je često najobilniji tokom dana i time dovodi do najvećeg rasta nivoa šećera u krvi.