Unosite tečnost, čuvajte zdravlje
Sa porastom temperature, raste i čovekova potreba za tečnošću, preporuke je izbegavanje “konfekcijskih” sokova, gaziranih napitaka, a naročito alkohola. Najbolji izbor su voda, čajevi, sveže ceđeni sokovi i pomalo kafe.
Čaša mlake vode, pola sata do sat pre doručka “je patentirana” u Japanu. Ta jutarnja čaša vode pomaže peristaltiku creva, olakšava izbacivanje materija urinom i budi organizam.
Posle noćnog odmora, potrebno je nadoknaditi tečnost tkivima i pomoći im da izbace toksine. U vodu možemo da iscedimo sok od polovine limuna. Gazirani napici, puno kafe i alkohol deluju kao diuretici, tako da nikako ne mogu da budu zamena za vodu i posle njih ostajete žedni čak i više nego što ste bili pre nego što ste ih popili.Limun jeste kiseo, ali obavlja važu funkciju smanjenja kiselosti krvi, pomaže da se telo snabde kiseonikom, kao i funkcionisanje enzima jetre.
Evo čime raspolaže limun: antioksidansi – vitamin C i još neki drugi, bioflavonoidi, elektroliti – kalijum, kalcijum, magnezijum. Još jedna napomena: voda na sobnoj temperaturi ubrzava metabolizam, a mlaka voda podstiče proces čišćenja creva. Ovo dobro znaju ljudi sa Istoka, kao i Rusi, kojima je čaša mlake vode uobičajeni napitak.
Pošto se njome podstiče izbacivanje toksina, koža dobija čist i sjajan izgled. Jedno od objašnjenja za ovaj proces je i bolje funkcionisanje limfnog sistema.
Kad jutro odmakne, a mi uletimo u brojne obaveze, tečnost je ono što će nam opet dobro doći. Preporučuje se da se voda, kao i druge tečnosti ne uzimaju u toku obroka. Ili bar da se ne uzimaju u većim količinama, jer to ometa varenje hrane. Ako baš imate želju da popijete nešto, neka to budu manje količine u manjim gutljajima.
Od hladne vode prihvatljivija je mlaka, jer ona manje ometa proces varenja. I neki mlaki čaj uz obrok može da prija vašem stomaku. Obratite pažnju da u periodima između obroka ne budete žedni. Uzmite dovoljno vode i druge tečnosti (omiljeni čaj, limunada ili drugi sveže iscijeđeni sok), pa će to učiniti da ne budete mnogo žedni ni tokom jela.
Postoje preporuke o 6 – 8 čaša vode ili 1,5 do 2 litra. Što je u ishrani više voća i povrća, a manje soli, potrebno je manje tečnosti.
Gazirani napici, puno kafe i alkohol deluju kao diuretici, tako da nikako ne mogu da budu zamena za vodu i posle njih ostajete žedni čak i više nego što ste bili pre nego što ste ih popili.