Falsifikovani lekovi-unosan biznis!
Crno tržište lekovima cveta širom Evrope, a čak 62 odsto medikamenata su falsifikati koji sadrže toksične sastojke. Za samo dva meseca carinici su zaplenili 34 miliona lažnih tableta lekova u svim zemljama članicama Evropske unije. Farmaceut Rade Lazarević, ekskluzivno za "Vesti", potvrđuje da u Srbiji postoje legalno sivo i crno tržište lekova.
Trgovina falsifikovanim lekovima, tek sada javno obelodanjena u zapadnoj Evropi, u Srbiji je odavno prisutna. Domaće veledrogerije priznaju da su na srpskom tržištu prisutni neregistrovani i falsifikovani lekovi.
Takođe, u farmaceutskim kućama tvrde da u Srbiji paralelno "dejstvuju" dva tržišta - legalno, koje posluje po strogo međunarodnim normama i zakonskim propisima država i odomaćeno sivo tržište, čiji je godišnji obrt "težak" na milione evra.
O toj pojavi otvoreno je progovorio pomoćnik direktora najpoznatije srpske veledrogerije farmaceut Rade Lazarević koji je ekskluzivno za "Vesti" rekao da u Srbiji rade legalno sivo i crno tržište koja ugrožavaju ne samo postojanje naših farmaceutskih kuća, već i zdravlje, pa i živote ljudi.
Objašnjenje ministra
|
U našoj najvećoj i najuglednijoj farmaceutskoj kući, vršačkom "Hemofarm Stada", kažu da do sada nije bilo primera falsifikovanja bilo kog njihovog leka, ali su potvrdili da i danas bez obzira na Zakon o lekovima deluju sivo i crno tržište. Posebno su ukazali na nekontrolisan uvoz i onih lekova koji se proizvode u Srbiji.
On je istakao da se pre svega radi o antibioticima, lekovima protiv raka, antimalarijskim lekovima, antiholesterolima, lažnoj "Vijagri" i drugim medikamentima.
|
Ova upozorenja veledrogerija i farmaceutskih kuća dobila su potvrdu na kraju 2009. godine kada je otkriveno da je u Boljevcu i Banatskom Novom Selu devedesetoro pacijenata primilo lažne tetanus serume. Možda za ovaj događaj ne bi javnost ni saznala da Agencija za kontrolu lekova proveravajući ovaj serum nije otkrila falsifikat i tu činjenicu odmah javno saopštila. Zatim je pokrenut krivični postupak protiv NN lica iz tri kompanije, čija imena nikada nisu obelodanjena, a ni do danas se ne za da li je iko odgovarao za ovaj falsifikat.
Najnovija studija koju je sponzorisala farmaceutska kompanija "Fajzer" pokazuje da su u Evropskoj Uniji najčešće falsifikovani lekovi "vijagra" protiv impotencije i "lipitor" protiv holesterola.
U grupi često falsifikovanih medikamenata su još sredstva za gubitak kilograma, zatim lek "tamiflu" protiv gripa, koji se izdaju isključivo na recept, pilule za erektivnu disfunkciju, sredstva za ostavljanje pušenja i lekovi protiv bolova.
Da je situacija alarmantna potvrdile su dodatne kontrole carinika koji su na granicama Unije samo za dva meseca provera zaplenili 34 miliona raznih falsifikovanih tableta sa toksičnim sastojcima.
"Tamiflu" afera To je izazvalo čuđenje Ministarstva zdravlja koje je objavilo da se ovaj lek isključivo nalazi u određenim bolnicama i domova zdravlja i isključivo se može dobiti preko recepta.
Kada je kontrola izvršena, utvrđeno je da su ga apoteke prodavale slobodno, ali nije otkriveno kako se lek obreo u Srbiji mimo države i ko je ilegalni uvoznik. |