Žene navučene na lek "superžena"
Dok su brojne žene u američkim predgrađima 50-ih godina prošlog veka dosadu, dok su im muževi na poslu, lečile barbituratima, 60-ih je najpopularniji bio valijum, 70-ih godina ključnu ulogu odigrali su amfetamini, a 90-ih antidepresivi. Svaku deceniju obeležio je neki lek koji je ženama pomagao da lakše podnose svakodnevne probleme. Danas je to "superžena" tableta!
Mlade devojke, supruge i majke danas su suočene s drugom vrstom izazova. Probleme im više ne stvara dosada već prezahtevan tempo života pa je tako u prošloj deceniji postala moderna nova "kućna" droga. Lekovi, poput aderala i ritalina, koji pomažu ljudima da se lakše koncentršu, a lekari ih propisuju u slučajevima poput narkolepsije ili hiperaktivnog poremećaja , postali su izuzetno popularni među ženama u SAD-u i Velikoj Britaniji. Ovi lekovi pospešuju mentalne funkcije i kod zdravih ljudi, ali imaju i brojne neželjene posledice.
Zabeleženo je da žene od uzimanja ovakvih lekova ubrzano gube kilograme, hiperaktivne su i pate od nesanice, a mnogima se posle dužeg vremena konzumiranja drastično izmeni ličnost pa mnoge od njih imaju problema s članovima porodice i prijateljima.
Poslednja istraživanja pokazala su da ih koristi čak 10 odsto studenata na Univerzitetu Kembridž, a zabeležena je i velika popularnost među uspešnim ženama koje grade karijeru pa im je potreban dodatan podsticaj kako bi lakše završile sve dnevne obaveze.
"Prema poslednjim podacima, Britanci rade sve više. Umesto da se broj radnih sati smanjuje i prilagođava ljudima mi radimo sve više. To je postalo nehumano i nije neobično da ljudi iz očaja posežu za ovakvim lekovima", rekla je profesorka sa Kembridža Barbara Sakin, koja je vodila ovo istraživanje.
Ona dodaje da mnogi ovakve lekove kupuju preko Interneta iz nepouzdanih izvora što je dodatan problem. "Jednostavno, lestvica je danas postavljena previsoko i retko ko može pratita taj ritam. Tu leži osnovni problem i time se moramo pozabaviti", poručila je ona.