Rad na računaru opasan po zdravlje
Rad na računaru (kuckanje po tastaturi i rad sa mišem) može da dovede i do određenih zdravstvenih problema kao što je sindrom karpalnog tunela.
Sindrom karpalnog tunela (syndroma canalis carpalis) javlja se kao posledica pritiska na živac medianus u karpalnom tunelu.
Karpalni tunel čine osam sitnih kostiju ručnog zgloba sa donje strane, a gornju stranu zatvara čvrsto vezivno tkivo (poprečni karpalni ligament). Kroz taj tunel, iz podlaktice u šaku, ulazi živac medianus, ali i tetive mišića koje pokreću prste.
Tetive su obložene tankom sinovijalnom opnom koja ih podmazuje i olakšava njihovo klizanje i pokretanje. Ta opna je osetljiva na svaki dugotrajniji napor i nadražaje.
Najbitnija je prevencija
Evo nekoliko preporuka za prevenciju sindroma karpalnog tunela pri radu sa računalima: |
Bol i trnjenje se šire u dlan i prste, ali se mogu širiti i u lakat i rame. Ako je kompresija dugotrajna ili intezivna dolazi do promena na mišićima šake, oni hipotrofiraju što dovodi do gubitka snage i nesigurnosti pri hvatanju prstima i slabljenja i gubitka osećaja.
Dijagnoza se uz kliničke simptome potvrđuje elektromiografijom s neurografijom i brzinom živčane provodljivosti.
Lečenje bi trebalo da se započne što ranije pa bi bilo poželjno da se već kod pojave prvih simptoma javite svom lekaru. Lečenje može da bude konzervativno ili hirurško zavisi o dužini trajanja i intenzitetu simptoma. Ako se lečenje započne na vreme prognoza je vrlo dobra.
Naročito je važna prevencija sindroma karpalnog tunela budući da je danas on najčešća posledica čestih ponavljajućih pokreta u području koriena šake. Danas se sve češće javlja pri radu sa računarima budući da se ne poštuju osnovni ergonomski principi o položaju tela (naročito ruku i šaka).
Za sprečavanje neugodnih bolova uzrokovanih dugotrajnim radom na računaru, najvažnije je da redovno vežbate. Uz vežbe za opštu kondiciju najbolje su vežbe istezanja koje mogu da se rade i na samom radnom mestu. Vežbe bi trebalo da radite polako i bez naglih trzaja. U istegnutom položaju trebalo bi da ostanete desetak sekundi.