Kako se nositi s napadima panike
Napadi teskobe ili panike najčešće se manifestuju kroz neprijatne simptome kao što su ubrzani otkucaji srca, teško disanje, znojenje, drhtanje i vrtoglavica. Javljaju se posle zastrašujućih i iznenadanih događaja koji su ostavili ozbiljan trag na psihi pojedinca.
Doživeti napad panike može biti vrlo potresno iskustvo, ali zato postoji nekoliko načina koji će vam pomoći u takvim trenucima:
FOKUSIRAJTE SE NA TRENUTAK
Teskoba je u stvari strah od nepoznatog, reakcija na nešto što bi se moglo dogoditi. Kad počne da ovladava vama, često se dogodi da vam kroz glavu prolaze suluda pitanja, koja najčešće počinju sa "Što ako...?", a najbolji način za rešavanje ovakvih situacija je taj da se fokusirate na trenutak. Zaboravtei na sve ostalo. Ako je potrebno, pokušajte da naglas govorite rečenice tipa "Upravo sedim na kauču ili upravo pijem čaj. Na sigurnom sam."
DIŠITE
Vežbanje tehnika disanja je vrlo važan proces u savlađivanju problema sa teskobom. Najbitnije je duboko i koncentrisano disati i fokusirati se na otpuštanje negativnosti iz uma.
SLUŠAJTE MUZIKU
Pustite svoj omiljeni album za koji ste sigurni da će umiriti vaše nervozne misli. Muzika ima velik uticaj na ljudske emocije i raspoloženje.
PUSTITE OSEĆANJA NAPOLJE
Ponekad je teskoba samo posledica emotivnog preopterećenja. Dobar plač čini čuda i jedan je od boljih načina suočavanja s negativnim osećajima.
RAZGOVARAJTE SA PRIJATELJEM
Sigurno imate prijatelja koji na vas deluje umirujuće. Nazovite ga ili još bolje - dogovorite se za susret. Reč-dve utehe u takvih trenucima znače puno.