Beli luk je zdrav, ali zadah "ubija" - "ubijte" vi njega
Osim što je veliki broj mediteranskih i jela iz ostalih kuhinja teško zamisliti bez nezamenjivog ukusa belog luka, to je jedna od najzdravijih namirnica koju odlikuju antibakterijska, antivirusna i antioksidativna svojstva. Ali kako zbog njegovog specifičnog mirisa koji dolazi uz usta ne biste bili i "anti" poželjni u društvu, isprobajte ove korisne savete.
1. Peršun
Ovaj će vam zeleni začin biti dostupan ne samo u vašoj kuhinji već i u restoranu jer se često koristi i za ukrašavanje jela. Žvaćite ga odmah kako biste zahvaljujući moćnom osveživaču hlorofilu kojim obiluje neutralizovali nepoželjan dah. Ako ste kod kuće slobodno stavite listiće sa desetak petiljki u usta, a ako ga kojim slučajem nemate u svom frižideru, mogu vam pomoći i anis, nana, karanfilić ili kardamon.
2. Limunada ili kriška limuna
Limunada će vam pomoći da neutrališete dah belog lika, ali samo ako u sebi sadrži pravi sok limuna. Gazirani ili veštački sokovi u tome vam neće pomoći, tako da se u restoranu bolje odlučite za mineralnu vodu sa kriškom limuna kako biste mogli isisati njegov sok.
3. Topli čaj
Prilikom uklanjanja jakog daha iz usta najviše pomaže zeleni čaj. Njime ćete isprati ulje iz belog luka koje se zadržalo na jeziku ili zubima. Ukoliko niste ljubitelj zelenog čaja gotovo isto deluje i onaj od nane, a ako ni on nije po vašem ukusu odlučite se za bilo koju drugu vrstu čajnog napitka koji neće biti toliko efikasan kao navedeni, ali će vam barem malo pomoći u osvežavanju daha.
Osim ovih pomagača posle jela, svakako operite zube, očistite ih zubnim koncem i isperite vodicom za usta. Tek tada možete biti sigurni da je od belog luka ostalo samo ono pozitivno koje već utiče na vaše telo, dok je jedina negativna nuspojava sigurno isprana i uništena.