Rane brže zarastaju uz Sinatru
Što je pacijent opušteniji, lakše podnosi bol i brže se oporavlja od operacije, a to se najbolje postiže uz melodije Betovena, Vivaldija i Sinatre, tvrde lekari oksfordske bolnice "Džon Redklif".
Pesme Frenka Sinatre, ali i neki drugi evergrin hitovi, kao i klasična muzika, imaju blagotvorno dejstvo na pacijente tokom operacija, pokazalo je jedno istraživanje. Zvuci Sinatrine muzike pomažu pacijentima da se opuste i brže zaleče.
Pesme poput "I've Got You Under My Skin" mogu značajno da ublaže faktor straha kod pacijenata tokom operacije pod lokalnom anestezijom, navode istraživači bolnice "Džon Redklif" u Oksfordu, koji su sproveli ovaj "muzički eksperiment".
Naučnici su analizirali podatke prikupljene od 96 pacijenata koje su podelili u dve grupe. Prva grupa je za vreme operacije slušala muziku, dok su pacijenti druge grupe bili operisani u standardnim uslovima. Svi pacijenti su bili podvrgnuti nekoj plastičnoj operaciji, a nivo njihovog straha meren je na osnovu njihovog disajnog ritma. Gotovo trećina pacijenata koji su operisani uz muziku bili su opušteniji i manje nervozni od drugih, a broj udisaja je bio 11 u minuti, dok je kod ostalih pacijenata bio 13.
"Operacija može da bude veoma stresno iskustvo, zato bi pronalaženje načina da pacijentima bude što udobnije tokom zahvata trebalo da bude jedan od prioriteta bolničkog osoblja", smatra vođa istraživanja Hazim Sadidin.
"Tu postoje i dobri medicinski razlozi - opušteniji pacijenti bolje podnose bol i brže se oporavljaju", dodao je Sadidin.
"Muzika u pozadini odvlači pažnju pacijenta od operacije i pomaže mu da se opusti. Najbolje su melodije Betovena, Vivaldija i Sinatre", istakao je hirurg Apul Parih.
Nervoza pre operacije može negativno da utiče na pacijenta tako da izazova upale i da produži proces oporavka. Ranija istraživanja su pokazala da svakodnevno slušanje muzike, posle srčanog udara, pomaže bržem oporavku, a blagotvorno deluje i na ljude koji pate od demencije.