Kako preživeti krizu srednjih godina?
Kada nastupe srednje godine mnogi tragaju za odgovorima, promenama i avanturama. Ovo obično sa sobom nosi ishitrene odluke, impulsivno ponašanje, kupovine i promene radi promena.
O tome šta znači kriza srednjih godina, da li je ista kod muškaraca i žena i da li je moguće prevazići ovako nešto za ''Ženu Blic'' govori prof. dr Jelena Vlajković, specijalista kliničke psihologije.
ŠTA TAČNO ZNAČI KRIZA SREDNJIH GODINA?
Pod krizom srednjih godina podrazumeva se onaj period života kada postajemo svesni da mladost nepovratno nestaje i da polako ulazimo u period života koji se naziva starost. Kroz krizu srednjih godina prolaze i muškarci i žene iako se, najčešće, ova kriza, koja se naziva klimakterijum vezuje za osobe ženskog pola.
DA LI POSTOJI RAZLIKA IZMEĐU MUŠKE I ŽENSKE KRIZE?
I kod muškaraca i kod žena kriza srednjih godina ima slično značenje. Međutim, razlika se pojavljuje u načinima na koje se kriza srednjih godina prevazilazi. Žene prevazilaze krizu srednjih godina kroz napore da se održi vitalnost i sačuva lepota. Muškarci ne moraju da čine takve napore. Muškarac u srednjim godinama koji ima sjajan automobil i poveći račun u banci može još uvek da se oseća poželjnim čak i kod veoma mladih devojaka.
KOJE SU NAJČEŠĆE REAKCIJE?
Pored neraspoloženja, mrzovolje, razdražljivosti, postoje kompleksni oblici ponašanja koji su karakteristični za osobe u krizi srednjih godina. To su: pasionirano gledanje TV programa, kompulzivna predanost radu, zaljubljivanje i uverenje da je moguće ponovo doživeti „ljubav svog života“, sklonost alkoholu, sredstvima za smirenje.
DA LI POSTOJI NAČIN DA SE TO PREDUPREDI?
Kriza srednjih godina je univerzalan fenomen. Svaki muškarac i svaka žena prolaze kroz ovu razvojnu krizu. Međutim, intenzitet ove krize nije kod svih isti. Postoje najmanje dva faktora koja doprinose da se kriza srednjih godina lakše preboli. Ta dva faktora su: mudrost i sposobnost za radost i smeh. Mudra osoba neće čekati da se suoči sa krizom srednjih godina. Ona će se mnogo ranije pripremati za godine koje dolaze i promene koje će nastupiti. Po rečima jednog psihologa takva osoba će učiti kako da se „oprosti od heroja mladosti u sebi i kako da izgradi drugu vrstu heroja u kontekstu svoje sredovečnosti.“ Što se tiče sposobnosti za radost i smeh, ovi faktori nam ulepšavaju život uvek pa i u srednjim godinama. ***Infantilni očevi - situacija "kada dete dobije dete"
KAKO PRISTUPITI PARTNERU AKO GA ODAJU ZNACI?
Ponašanje prema partneru koji ispoljava znake krize srednjeg doba zavisi od kvaliteta odnosa među partnerima. Ako su tokom godina partneri uspeli da sačuvaju bliskost i nežnost, kriza srednjih godina jednog od partnera može vezu da učini jačom. Međutim, ukoliko je parnerski odnos loš, kriza srednjih godina će samo takav odnos produbiti.
KORISNI SAVETI
Putovanja, različite dijete, hirurški zahvati, a ako je bračni par u pitanju onda se predlaže "novi medeni mesec". Nekim osobama takvi saveti mogu da pomognu, ali je mnogo veći broj onih koji se osećaju bezvoljno i tužno. Možda zbog toga i ne treba tragati za nekim konkretnim i univerzalnim savetima. Dovoljno je pažljivo pročitati jedan deo teksta čuvenog psihoanalitičara Karla Gustava Junga i razumeti da je to jedini i univerzalni savet koji nam može pomoći : "Mi ne možemo živeti popodne našeg života prema programu od jutra, jer ono što je ujutru bila istina, uveče će biti laž. Svako ko u popodne svog života unosi zakone jutra...platiće visoku cenu... poremećajem svoje duše".