Sinusne infekcije otporne na antibiotike
Antibiotici ne pomažu u borbi protiv većine sinusnih infekcija, iako ih lekari rutinski propisuju u tu svrhu, pokazuju rezultati novog istraživanja. A ima i mnogih koji na svoju ruku uzimaju antibiotike čim malo "zasline"...
Naučnici su utvrdili da antibiotici ne ublažavaju simptome bolesti, niti omogućavaju brži povratak ljudi na posao u poređenju sa placebo pilulom koja nema nikakvo dejstvo. Rezultati istraživanja objavljeni su u Žurnalu američkog medicinskog udruženja.
Poznato je da raširena upotreba antibiotika podstiče evoluciju bakterija otpornih na lekove, a stručnjaci izražavaju sve veću zabrinutost zbog ove pojave. To je posebno problematično u vezi sa sinusnim infekcijama, zato što lekari ne znaju da li te bolesti izazivaju bakterije ili virusi, protiv kojih su antibiotici beskorisni.
"Nema mnogo koristi od antibiotika. Umesto da se svima daju antibiotici uz nadu da neki pacijent ima bakterije, mi predlažemo da se lekari uzdrže od propisivanja antibiotika", izjavila je vođa istraživanja Džejn Garbut iz medicinske škole u Sent Luisu.
Ona je dodala da bi lekari trebalo da sačekaju i pažljivo prate pacijenta, te da mu za to vreme daju samo lekove za ublažavanje bolova koji se izdaju bez recepta.
Osobe sa sinusnim infekcijama imaju simptome koji liče na težu prehladu, poput curenja nosa i bolova u predelu očiju, nosa ili čela. Ove infekcije su peti najčešći razlog za davanje antibiotika odraslima.
Garbut i njene kolege su izvršili testove na 166 osoba sa sinusnim infekcijama, kojima su u periodu od deset dana davali antibiotike i placebo pilule i nakon toga uporedili rezultate lečenja.