Ljudska sreća najviše zavisi od novca?!
Rezultati istraživanja koje je sproveo britanski Institut za ekonomska pitanja pokazuju da je količina sreće pojedinca snažno povezana sa svotom novca koji ta osoba zarađuje, pa uprkos rasprostranjenom verovanju osećaj zadovoljstva i sreće ne opada kada količina prihodovanog novca dostigne određeni iznos.
Teorija koju je 1974. godine utemeljio Ričard Isterlin tvrdi da osećaj sreće stagnira nakon što prihodi dostignu određenu granicu.
Pre dve godine istraživanje sprovedeno na Univerzitetu Prinston pokazalo je da je osećaj sreće prestao da raste nakon rasta prihoda, a čak je i prihod povećan za trećinu činio malu razliku po pitanju zadovoljstva.
Ali novi izveštaj "Pursuit of Happiness" ovu teoriju naziva mitom i lažnom te tvrdi da čak rast prihoda od 20 posto ima isti uticaj na sreću, bez obzira koliko je određena osoba bogata, te kaže kako nijedna zemlja nije dovoljno bogata da bi dostigla tačku zasićenja, ukoliko ta tačka uopšte i postoji. "Bogatiji ljudi su zadovoljniji svojim životom", tvrdi ovo istraživanje.
U istraživanju se tvrdi da ovi podaci važe u 140 zemalja u kojima je istraživanje i sprovedeno te da je dokazana jaka povezanost osećaja sreće i veličine prihoda.
U istraživanju su učestvovali britanski, španski, američki, holandski i danski akademici, piše "Dejli mejl".