Solarijum zabranjen maloletnim osobama
Kalifornija je postala prva američka država koja je zabranila upotrebu solarijuma mlađima od 18 godina. Novi zakon, koji je potpisao guverner Džeri Braun, počeće da se primenjuje od 1. januara 2012.
Inicijator zabrane, kalifornijski senator Ted Liju kazao je da je potrebno zaštititi mlade ljude od "smrtonosno opasnih" zračenja koja se koriste u solarijumima. Korišćenje usluga solarijuma je regulisano u mnogim američkim državama, ali je Kalifornija prva koja je maloletnicima zabranila njihovu upotrebu.
U Američkom udruženju vlasnika solarijuma navode da maloletnici čine od pet do deset odsto mušterija i da novi zakon ide na štetu delatnosti.
U Kaliforniji je dosad upotreba solarijuma bila zabranjena deci mlađoj od 14 godina, dok su stariji maloletnici mogli da ih koriste samo uz odobrenje roditelja.
U Teksasu postoji zabrana upotrebe solarijuma za osobe mlađe od 16 godina, a mnoge američke države razmišljaju o proširenju zabrane na sve maloletnike.
Liju je objasnio da je podizanje starosne granice bila neophodna jer postoje dokazi da "ultarljubičasta zračenja" dovode do pojave raka, posebno kod osoba koje su počele da koriste solarijume u ranom uzrastu.
"Kada bi svi znali prave opasnosti solarijuma, bili bi šokirani. Rak kože sve više poprima oblike epidemije i glavni je uzrok smrti od raka kod žena starih od 25 do 29 godina", kazao je kalifornijski senator.
Agencija za istraživanje raka Svetske zdravstvene organizacije je 2009. godine ustanovila je da su solarijumi "karcinogeni za ljude" i uvrstila ih u kategoriju najvećeg rizika za razvoj raka. Do tog zaključka došla je na osnovu nekoliko istraživanja koja su pokazala da se rizik od melanoma - najopasnijeg oblika raka kože - povećava za 75 odsto kod ljudi koji počnu da koriste solarijume pre svoje 30 godine.
U Britaniji je zabrana korišćenja solarijuma za osobe mlađe od 18 godina uvedena početkom ove godine, dok je u Brazilu njihova upotreba u potpunosti zabranjena.