Kubanska vakcina protiv raka u Srbiji za tri godine
Kubanska vakcina "cimavaks - efg" protiv raka pluća i prostate biće dostupna građanima Srbije najkasnije za tri godine, kažu imunolog Pedro Kamilo Rodrigez i onkološki urolog Horhe Alberto Gonzales Hernandez.
"Ako uzmemo u obzir šta bi sve još trebalo da uradimo, vakcina se u Evropi, a samim tim i u Srbiji, može očekivati najkasnije za tri godine", rekao je Rodrigez, koji je deo tima koji na Kubi radi na ovoj vakcini.
Rodrigez i Gonzales navode da njihova zemlja uveliko razgovara sa Evropskom agencijom za lekove, ali i sa Srbijom o nabavci vakcina o kojima bruji svetska štampa.
"Istraživanja efikasnosti vakcine su kod raka prostate u drugoj, a kod kancera pluća u trećoj fazi. Kada je u pitanju kancer pluća, u toku su ispitivanja, kojima su obuhvaćena 573 pacijenta sa Kube. U Evropi su ispitivanja u drugoj od pet faza. U pregovorima smo i sa Srbijom", kaže Rodrigez.
On je naveo da se vakcina uglavnom daje u teškim slučajevima, odnosno bolesnicima u poodmaklom stadijumu kancera.
"Rezultati su fascinantni. Primena ove vakcine je pomogla ljudima. Oni koji su je primili žive minimum pet godina duže od onih koji nisu, a imaju isto oboljenje. Uočljivo je da bolje reaguju mlađi pacijenti, ali to generalno zavisi od imuniteta", kaže Rodrigez.
Gonzales dodaje da se vakcina daje u ramena i zadnjicu, kao injekcija i to više puta. "Prvo se prima imunizaciona doza od četiri vakcine na dve nedelje. Pacijent to primi za otprilike dva meseca. One služe da zaustave širenje raka. Posle toga pacijent dobija mesečno po jednu dozu", dodao je Gonzales.
On ističe da građani Srbije, ali i drugi, ne mogu da dođu na Kubu kao turisti i da prime ovu vakcinu. "Međutim, ako vam iznenada pozli i ispostavi se da zadovoljavate sve kriterijume da je primite, možete", navodi Gonzales.
Klinička istraživanja vakcine počela su 1993. godine, a od 2008. ona je zvanično počela da se koristi na Kubi, a sada je dostupna i u Peruu, Maleziji i Velikoj Britaniji.