Karijera i "sloboda" bitniji od bebe
Trećina žena u 30 - ima uošte ne želi da ima decu, a 26 posto njih boji se uticaja deteta na karijeru. Međutim, sve je više i onih koje ne mogu da pronađu "pravog" partnera za formiranje porodice.
Današnje generacije mladih žena u proseku rađaju oko četiri godine kasnije i manji broj dece nego što su rodile njihove majke, a trećina žena uopšte ne želi da postanu majke, otkriva anketa časopisa “Grazia” koju prenosi "Lepota i zdravlje". Sociolozi objašnjavaju kako je razlog odgađanja majčinstva strah od nazadovanja u karijeri, nespremnost na toliku odgovornosti kao i strah od nakupljanja kilograma koje kasnije neće moći da “skinu”.
Više od 44 posto žena koje nemaju dece žale zaposlene majke jer moraju da balansiraju između karijere i podizanja dece, a četvrtina njih misli kako su se žene s decom "zapustile" i izgledaju iscrpljeno. Polovina žena koje u 30-im godinama nemaju dece ne žele da se odreknu svog životnog stila te da prave ustupke koje bi dolazak deteta na svet zahtevalo. Istovremeno se 26 posto žena plaši uticaja koje bi rađanje deteta imalo na njihovu karijeru.
- Rađanje deteta ženama više nije prioritet u životu, a nekima uopšte nije ni u planu - zaključila je glavna urednica “Grazie”, Džejn Braton.
Majčinstvo ipak donosi i privilegije
Sa druge strane, oko 25 posto anketiranih tvrdi kako majke s decom imaju brojne privilegije na poslu. Manje od polovine žena koje nemaju decu tvrde kako ih one s decom osuđuju zbog "sebičnosti". Iako je za većinu žena teško uskladiti majčinstvo i karijeru, 87 posto onih koje su rodile smatraju da su mnogo srećnije i ispunjenije nego ranije.
Pravi razlog što sve više žena nema decu možda leži u činjenici da još nisu pronašle pravog partnera, objašnjavaju istraživači.