Masna hrana potiskuje tugu
Zadovoljstvo pri konzumiranju masne hrane, nije samo posledica uživanja u njenom dobrom ukusu, nego i neke direktne signalne veze između stomaka i mozga, utvrdili su belgijski stručnjaci sa Luvenskog univerziteta.
Belgijski tim je uz pomoć magnetne rezonance pratio uticaj na mozak masnih kiselina direktno ubrizganih u stomak, izveštava Rojters. Za dvanaestoro učesnika u ovom istraživanju prvo je puštana žalosna muzika i pokazivane su im fotografije s tužnim prizorima, a potom su polovini njih direktno u želudac ubrizgane masne kiseline, a drugoj polovini slani rastvor.
Ne znajući šta su dobili, ispitanici su ocenili svoje raspolozenje ocenom od jedan do devet pre i posle ubrizgavanja. Ispostavilo se da su oni kojima su ubrizgane masne kiseline upola manje tužni od onih kojima je ubrizgan slani rastvor.
"Konzumiranje masne hrane nas izgleda čini manje podložnim tužnim emocijama čak i kad ne znamo da jedemo masno", zaključuje vođa istraživanja Lukas van Audenhove.
Rezultati ove studije bacaju novo svetlo na gojaznost, depresiju i poremećaje ishrane, mada je još rano reći da li će biti od značaja za nalaženje novih terapija za te poremećaje.