So nije štetna za zdravlje?
Smanjeni unos soli neće sprečiti pojavu srčanih i moždanih udara, kao ni prerane smrti pokazuje najnovija studija britanskih naučnika. Ova otkrića su u potpunoj kontradiktornosti sa preporukama zdravstvenih organizacija i medicinske profesije koja su oni pokušavali da nametnu do sada.
U poslednjem istraživanju u kojem je učestvovalo 6.500 ljudi, otkriveno je da ne postoje konkretni dokazi kako smanjen unos soli ne sprečava srčane, moždane udare kao ni preuranjenu smrt, prenosi Dejli Mejl.
Naučnici sa Univerziteta Ekseter tvrde da je benefit za zdravlje od smanjenja soli izvikana i da je za dobro zdravlje bitan niz drugih faktora kao što su zdrava ishrana, bazirane na voću i povrću, vežbanje ili ne pušenje. U studiji su učestvovale osobe sa niskim i sa visokim krvnim pritiskom i svi su podvrgnuti režimu ishrane u kojoj je smanjena količina soli. Utvrđeno je da nema dokaza da smanjenje soli u ishrani smanjuje smrtnost ili srčane bolesti.
Baš naprotiv, otkriveno je da su osobe sa srčanim problemima na dijeti bez soli izložene većem riziku od preuranjene smrti, verovatno zato što je promena u ishrani šok za telo. Vođa studije Rod Tejlor smatra da je razlog ovakvim rezultatima i to što pređašnja istraživanja nisu uzela u obzir to da se osobe koje jedu manje soli verovatno i generalno zdravije hrane i imaju zdraviji stil života.
Međutim, ne slažu se svi naučnici sa zaključcima ove studije, jer smatraju da su rezultati studije nepotpuni, te da su takvi jer su učesnici studije so u ishrani smanjili za samo kratak vremenski period i da so stvarno povećava rizik od srčanog i moždanog udara i prerane smrti. Oni preporučuju da odrasle osobe konzumiraju maksimalno 6 grama soli na dan tj. jednu kašičicu, međutim procene su da je u stvari normalno da uzmemo oko 9 grama soli tokom dana.