Zašto žene često menjaju raspoloženje?
Naučnici sa švedskog Karolinska Instituta su skeniranjem mozgova žena i muškaraca otkrili da žene imaju više receptora za serotonin nego muškarci. Ovo se učinilo kao dobra vest, ali istraživanja je pokazalo da žene imaju više receptora za serotonin jer u stvari imaju manje količine ovog hormona.
Najnovija istraživanja su pokazala da su promene raspoloženja svojstvene ženama jer tako funkcioniše njihov mozak, prenose svetske agencije.
Poznato je da su žene podložnije promenama raspoloženja i depresiji nego muškarci.
Nova studija iz Švedske je otkrila dve bitne razlike u načinu na koji muški i ženski mozak procesuira hormon sreće, serotonin. Dovoljan nivo serotonina stvara osećaj prijatnosti, smanjuje apetit i poboljšava kvalitet sna, dok nedovoljne količine serotonina mogu dovesti do depresije.
Naučnici sa Karolinska Instituta su skeniranjem mozgova žena i muškaraca otkrili da žene imaju više receptora za serotonin nego muškarci, što se na prvi pogled činilo kao dobra vest, ali istraživanja je pokazalo da žene imaju više receptora za serotonin jer imaju manje serotonina. Naime, zbog manjka serotonina ćelije stvaraju veći broj receptora kako bi sakupile što više serotonina kog fali.
Uzrok ovome je ženski polni hormon estrogen čiji nivo u ženskom organizmu fluktuira. Estrogen stimuliše receptore za serotonin i kako se nivo estrogena menja, tako se i menja osetljivost mozga na promene serotonina pa količina koja je pre bila dovoljna, više to nije. Ovo objašnjava i zašto nivo serotonina opada zajedno sa nivoom estrogena, pogotovo u razdoblju PMS, posle trudnoće i u menopauzi.
Takođe, na žensko raspoloženje utiče i ishrana. Preporučuje se unos proteina koji su bogati triptofanom od kog se proizvodi serotonin, ali telu treba osigurati i dovoljnu količinu ugljenih hidrata, jer oni stimulišu ispuštanje insulina koji pomaže triptofanu da dođe do mozga. Ovo objašnjava i zašto žene imaju veću potrebu za čokoladom za vreme PMS-a.