Srbi navučeni na lekove za smirenje
Najtraženiji lekovi u Srbiji su dva sedativa i tri leka za srce. Samo prošle godine je ispisano 7.009.646 recepata za ovih pet vrsta lekova.
Samo za pet najtraženijih lekova: dva sedativa i tri leka za kardiovaskularna oboljenja, lekari su prošle godine ispisali čak 7.009.646 recepata, na koje su apotekari izdali 11.612.064 kutije ovih medikamenata!
Stanovnici Srbije, prema podacima Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje, ubedljivo najviše su pili "bromazepam". Egzistencijalnim i drugim problemima istanjene živce nacija je prošle godine lečila sa čak 4,3 miliona kutija ovog sedativa.
Lekovi za smirenje u Srbiji su, inače, godinama već među najtraženijima: oni su na drugom mestu po broju izdatih kutija, odmah iza medikamenata za kardiovaskularna oboljenja, a na trećem mestu po potrošnji novca za lekove sa pozitivne liste, koji se izdaju o trošku osiguranja. Zvanično se godišnje izda oko 10 miliona kutija lekova iz takozvsne N grupe, u kojoj su anksiolitici, antidepresivi i lekovi za bolesti centralnog nervog sistema. A prema nekim procenama, još oko tri miliona pakovanja lekova za smirenje izda se ispod tezge, bez recepta, iako je to od 2002. godine zakonom zabranjeno.
Drugi na "top listi" pet najtraženijih lekova prošle godine bio je "presolol"(metoprolol). To je kardioselektivni beta blokator, koji snižava povišeni krvni pritisak, smanjuje frekvenciju srca, snagu srčane kontrakcije...
Za terapiju sličnih kardiovaskularnih poremećaja izdato je i gotovo dva miliona kutija "enalaprila", trećeg najprodavanijeg leka. To je, inače, ACE inhibitor, koji se koristi za lečenje hipertenzije i pojedinih tipova hroničnih bolesti srca. Oboleli od kardiovaskularnih bolesti, koje su u Srbiji uzrok gotovo 60.000 od ukupno 100.000 smrtnih slučajeva godišnje, popili su još i 1,7 miliona kutija "monizola".
Na samom začelju "top liste" pet najprodavanijih lekova prošle godije je bio sedativ "lorazepam", kojeg je prema zvaničnoj evidenciji RZZO na recept izdato 1,6 miliona kutija.