Uskoro i kod privatnika po bolovanje
Uskoro će biti usvojene Izmene Pravilnika o pravima iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, pa će pacijenti koji se leče u privatnom sektoru uskoro moći od svog lekara da dobiju uput za bolničko lečenje, pregled kod specijaliste ili da otvore bolovanje.
Pacijenti koji se leče u privatnom sektoru uskoro će moći od svog lekara da dobiju uput za bolničko lečenje, pregled kod specijaliste ili da otvore bolovanje, a ta ideja zaživeće nakon usvajanja izmena Pravilnika o pravima iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, izjavila je u nedelju portparol Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje (RZZO) Sanja Mirosavljević.
Nakon dogovora sa Sindikatom lekara i farmaceuta Srbije i Lekarskom komorom i usaglašavanja teksta modela ugovora, Pravilnik će biti prosleđen Ministarstvu zdravlja, rekla je Mirosavljevićeva za beogradske medije i dodala da će biti precizno definisano koja će prava i na koji način osiguranici moći da ostvare u privatnoj praksi.
"RZZO traži model koji će pre svega zaštititi interese naših osiguranika. Naša je želja i namera da se i privatnom sektoru omogući ulazak u zdravstveni sistem Srbije", kazala je Mirosaljević, ukazujući da je neophodno da se na početku ne napravi greška "koja bi tu dobru ideju kompromitovala".
Izbegavaju bolovanje zbog straha od otkaza
Govoreći o tome da veliki broj zaposlenih u Srbiji izbegava da otvara bolovanje iz straha da će ostati bez posla, ona je navela da je statistika za 2009. godinu pokazala da je bolovanje koristilo svega četiri odsto zaposlenih, a u prvoj polovini 2010. samo 1,66 odsto njih. "Na bolovanje se najčešće ide zbog održavanja trudnoće, potom ga koriste onkološki pacijenti kojima je ono neophodno, kao i pacijenti koji imaju problema sa bolestima lokomotornog sistema“, kazala je portparol RZZO. |
Pravilnikom je predviđeno da pacijenti koji se budu odlučili za pregled u privatnoj praksi sami snose troškove tog pregleda, a privatni lekari će nakon potpisivanja ugovora sa RZZO moći da potpisuju bolovanja, recepte, upućuju na bolničko lečenje ili da izdaju upute za specijastičke preglede i tehnička pomagala.
Prema njenim rečima, usvajanje izmena Pravilnika bi trebalo uskoro da se završi, a u taj sistem biće uključeni ginekolozi, lekari opste prakse, pedijatri i stomatolozi.
"Neophodno je da prava i obaveze zdravstvenih radnika u privatnim i državnim ustanovama budu stavljena u istu ravan. Lekari koji potpišu ove ugovore s RZZO dobiće nove identifikacione brojeve i moraće da poštuju sve neophodne kriterijume, obaveze, prava i mehanizme njihove kontrole“, navela je Mirosavljević.
Za bolovanje koje je korišćeno tokom 2009. godine utrošeno je oko pet milijardi dinara, a za bolovanja koja su korišćena u drugoj polovini 2010. znatno manje, tačnije oko milijardu i 300 miliona dinara, navela je Mirosavljević.