Miševi su podmlađeni, na redu su ljudi
Grupa američkih naučnika sa Univerziteta Harvard, uspela je da podmladi genetski modifikovane miševe koji su sa starenjem postali neplodni i dijabetičari.
To je prvi put da su naučnici uspeli da pokrenu proces suprotan procesu starenja na tako složenim živim bićima.
U centru istraživanja, čiji su rezultati objavljeni u naučnom časopisu "Nejčer" (Nature), nalazi se stručnjacima dobro poznato jedinjenje "telomeraza", enzim sa glavnom ulogom u ćelijskoj deobi, koja omogućava regeneraciju organa tokom vremena.
Organizam miševa prirodno tokom celog njihovog života luči "telomerazu" koja usporava starenje. Tokom istraživanja, naučnici su prvo genetski modifikovali miševe kako bi zaustavili lučenje tog enzima u njihovom organizmu, što je dovelo do njihovog ubrzanog starenja praćenog disfunkcijama kao što su neplodnost, nervna degeneracija, dijabetes i druge.
Ponovnim aktiviranjem proizvodnje "telomeraze" kod miševa je primećeno podmlađivanje - uspostavljanje oštećenih tokova na nivou neurona, ponovno vraćanje plodnosti, kao i regeneracija creva, jetre, slezine.
To je premašilo očekivanja istraživača, koji su se nadali da kod miševa dođe samo do usporavanja ili zaustavljanja procesa starenja.
Radi se o rezultatima koji su, kako su istakli autori istraživanja, pokazali da bolesti koje su u vezi sa starenjem mogu biti reverzibilne.