Godišnje se 100 Srba zarazi HIV-om
Danas se obeležava Svetski dan borbe protiv HIV-a, a statistika pokazuje da se u Srbiji svake godine registruje oko 100 novoozaraženih.
Srbija je evropska zemlja sa najmanjim procentom građana koji se testiraju na virus HIV-a, pa mnogi oboleli kasno počinju sa terapijom koja bi inače mogla da im omogući normalan život i gotovo neskraćen životni vek.
Načelnik odeljenja za HIV Infektivne klinike u Beogradu dr Đorđe Jevtović izneo je podatke prema kojima se procenjuje da u Srbiji više od 4.000 ljudi živi sa HIV-om, a na lečenju uh je oko 1.000.
"Ukoliko se otkrije na vreme, dok imunološke sistem nije razoren HIV je danas hronična bolest sa kojom se živi gotovo neskraćenog životnog veka", kazao dr Jevtović.
On je naveo da se u Srbiji za terapiju protiv HIV-a i dalje u većoj meri koriste lekovi starije generacije.
"Nadam se da će Republički zavod za zdravstveno osiguranje sledeće godine povećati dostupnost lekova nove generacije", rekao je dr Jevtović.
Ono što u Srbiji nedostaje su i lekovi za decu zaraženu HIV-om. Katarina Mitić iz Ministarstva zdravlja kaže da je to veliki problem u lečenju.
"Deca ne mogu da gutaju tablete, već za njih moraju da se nabave sirupi. Mi smo od 2007. do 2008. godine, kada je u Srbiji bilo osmoro zaražene dece, pokušavali iz globalnog fonda da nabavimo te lekove. Sada u Srbiji ima petoro HIV pozitivne dece i mi ćemo sve učiniti da nabavimo sirupe", rekla je Mitićeva.
Nevladina organizacije Q-Club pruža podršku HIV pozitivnim osobama, njihovim porodicama i prijateljima. Njeni predstavnici istakli su da se osobe sa HIV-om u Srbiji suočavaju sa stigmatizacijom i osudama, što značajno otežava njihovo lečenje.
"Umesto da se posvete lečenju, oni više razmišljaju o stavu okoline. To ih sputava da se na pravi način suoce i izbore sa HIV-om", kazala je predstavnica Q-Cluba Nada Mićić.