Rotkva najbolji saveznik zdravlja
Crna rotkva, arapka ili crna arapka (Raphanus sativus var.niger. L.) pripada porodici krstašica (Familiae Cruciferae), a lekarski naziv joj je Raphani radix. Vekovima se koristi kao hrana ali i jedan od najefikasnijih prirodnih lekova. Poznata je u svim kulturama, starom Rimu, Egiptu, Kini i Japanu.
Rotkva kao prirodni lek
Ona je prirodni adstrigent, antialergen, antioksidans, antireumatik, antiskorbut, antitusik, antispazmatik, antiviral, aperitiv, detoksikant, digestiv, diuretik, ekspektorant, holecistokinetik, karminativ, laksativ, mikotik, regenerator, respiratorni tonikum, rubifacijens, sedativ, tonikum i vermifug.
Leči štitnu žlezdu, karcinom i razne alergije
U medicini crna rotkva bila je lek za žuč, jetru, pluća i kašalj. Saznanja o vrednosti crne rotkve tokom vekova širila je i pučka medicina pa smo tako danas bogatiji za niz spoznaja o lekovitosti te biljke i njenoj upotrebi. Crna rotkva danas se najčešće koristi kao dodatak jelima ili kao začin oštrog, jakog i nadražujućeg ukusa.
Ako osobe obolele od raznih alergija, nečistoća kože, akni, raznih pega, lišajeva do gljivičnih bolesti uzimaju dijetalne obroke s crnom rotkvom i piju sok od crne rotkve, na dobrom su putu ka ozdravljenju.
Crna rotkva pomaže u lečenju najtežih bolesti, pa i karcinoma, jer smiruje, čisti, jača i obnavlja ceo organizam.
Danas se najčešće koristi u lečenju raznih alergija. Salata od crne rotkve znatno pomaže u lečenju smanjenog ili pojačanog rada štitne žlezde.
Otrovno ulje
Ulje crne rotkve je otrovno, a dobija se iz semenki. Zapadna medicina koristi crnu rotkvu za lečenje akni, astme, arterioskleroze, bolesti jetre, bubrežnih kamenaca, bronhitisa, creva, izgubljenog apetita, prolećnog umora, gihta, kašlja, depresivnog, grčevitog i konvulzijskog kašlja, iritacije kože, išijasa, raka, tegoba s plućima, protiv gljivica; protiv manjka C vitamina, nesanice, nadutosti, reume, bolesti štitnjače, tuberkuloze, urinarnog trakta, želuca, zatim za izradu kompresa, za izbacivanje sluzi i katara, eza rgulisanje stolice te za jače izlučivanje mokraće, regeneraciju stanica, za čišćenje krvi, protiv žučnog kamenca, protiv viška želudačne kiseline.
Kod komplikacija sa žuči, bubrezima i jetrom u akutnim fazama potrebno je s oprezom uzimati sok od crne rotkve.
Crna rotkva u borbi protiv prehlade
Što se tiče ukusa kora crne rotkve ima mnogo jači ukus nego bela unutrašnjost crne rotkve.
Ali taj ljuti idealni ukus je izvrstan u zimskim danima.
Dokazi sugerišu da ljute namirnice kao što je crna rotkva,mogu sprečiti i izlečiti prehladu stimuliranjem sluznice i čišćenjem zagušenja.
No, ljuti ukus crnih rokvi nije jedino svojstvo koje sprečava prehladu i grip nego bi u tome mogao pomoći i vitamin C jer ojačava imunološki sistem.