Doručak i održavanje kilaže: 8 grešaka koje treba izbegavati
Prilikom konzumacije doručka svi smo skloni ovim greškama koje doručak čine nezdravim i utiču na povećanje kilaže.
Znamo da je doručak najvažniji obrok u toku dana ali, on može da bude i izvor viška kilograma. Ovih 8 grešaka ne smete da pravite za doručak:
Razmislite pre prvog zalogaja.
Kada kolege donesu poslastice, kancelarija može postati prava kalorijska zamka. Savet je da zastanete, koncentrišete se, duboko udahnete i fokusirate se na vaše ciljeve po pitanju zdravlja i zdravog života. Samo razmislite da li je bolji ukus mafina ili osećaj da ostvarujete zacrtane ciljeve?
Ne dozvolite da vas "zavaraju" sokovi.
Možda vi mislite da je ispijanje veštačog soka od pomorandže dobar način da započnete svoj dan, ali, kupovne varijante sokova su pune šećera. Možda je bolja ideja da popijete čašu obične vode i pojedete pomorandžu jer cela voćka pruža vitamine i minerale a takođe sadrži i vlakna koja mogu da smanje osećaj gladi i održe vas do ručka.
Zasitite se ali na zdrav način.
Palačinke i vafli nisu dobra ideja za doručak, naročito kada se kombinuju sa slatkim sirupom. Umesto toga uzmite žitarice od celog zrna ili tost i uz to pokušajte da unesete malo proteina u formi niskomasnog ili nemasnog jogurta, mesa ili belanceta. To će vam dugo davati osećaj sitosti.
Pročitajte još:
* Ovo je najzdraviji doručak na svetu!
* Šta će se desiti ako mesec dana jedete ovo za doručak?
* 3 pravila za doručak koja treba da poštujete ako želite da smršate
Kada se nalazite se u iskušenju.
Poslastice uz doručak su neodoljive, ali kada ste izloženi slatikišima odmah ujutru, pokušajte da odolite. Peciva, kroasani i zašećerene žitarice mogu da povećaju nivo šećera u krvi, smanje nivo energije i izazovu osećaj gladi.
Držite se jedne porcije.
Uzimajte porcije pune proteina ali nemasne. Na primer, sveže voće ili porvrće, hleb ili žitarice od celog zrna je dobar način da pripremite svoje telo i um za dan.
Pazite šta i koliko jedete za stolom.
Možete uživati u porodičnom ručku bez prejedanja. Potrebno je samo da izbegavate mafine, voćne sokove, koktele i slatkiše. Jedite jaja, meso, lososa, sveže povrće i voće.
Obavezno doručkujte.
Čak i ako osećate sitost od sinoćne večere, kada se probudite, pojedite bar nešto u jutarnjim časovima. Preskakanje obroka može uticati na to vam se uspori metabolizam zato ukoliko možete, pojedite parče običnog tosta od celog zran i vruć čaj ili pak parče jabuke sa običnim nemasnim jogurtom.
Ne zaboravite čašu vode.
Uvek je dobro i zdravo uključiti veliku čašu vode kao deo obroka. Voda će vas hidrirati i pružiti osećaju sitosti.