Pet najčešćih grešaka zbog kojih nam meso sa roštilja ispada loše
Proleće je savršeno godišnje doba za roštiljanje i uživanje u pripremi hrane na otvorenom. Zato, izbegnite tipične greške i napravite ukusan obrok u kome će svi uživati.
Pečenje roštilja je umetnost, i veština koja se stiče iskustvom. Da biste ispekli kvalitetan komad mesa potrebno je da izbegavate greške sa kojima se suočavaju brojni početnici.
1. Ne uzimate dovoljno vremena za mariniranje
Roštilj će imati bolji ukus ako ga marinirate u ulju i začinima nekoliko sati pre pečenja, a idealno bi bilo i veče pre pripreme. Ne zaboravite da u marinadu dodate i malo kiseline poput limunovog soka ili sirćeta, jer će ono sprečiti razvoj heterocikličkih amina na visokim temperaturama prženja koje se smatraju kancerogenima.
2. Izbegavate korišćenje dodatne masnoće
Nemasno meso poput piletine i ćuretine zalepiće se za rešetke roštilja ako ih ne premažete nekom masnoćom. Papir za pečenje premažite uljem ili puterom, pa pređite preko zagrejanih rešetki pre nego što na njih stavite ovakve komade mesa.
3. Stavljate na rešetku hladno meso
Kao što ne biste hladnu šniclu stavili u tiganj, tako je poželjno pustiti da marinirano meso dostigne sobnu temperaturu pre nego što ga stavite na rešetku roštilja. Na ovaj način nećete "šokirati" meso toplinom, a ono će lepše da se ispeče i imaće bolju boju.
4. Previše okrećete meso
Jednom kad komad mesa stavite na roštilj bolje da ga što manje okrećete i pomerate. Naime, mesu sa roštilja onaj ekstra ukus daje karamelizacija površine, do koje se dolazi kada se komad mesa peče na odgovarajućoj temperaturi i u odgovarajućem vremenskom okviru.
Kada mislite da je vreme za okretanje šnicli, hvataljkama nežno pokušajte da odvojite meso od rešetke. Ako se meso "lepi" za rešetku, a nauljili ste je, to je znak da ga treba pustiti da se peče nekoliko minuta duže da biste dobili lepu karamelizovanu površinu.
5. Ne dopuštate mesu da se odmori
Da bi se stabilizovali sokovi u mesu, a vaša šnicla (p)ostala sočna, svaki je komad potrebno "odmoriti". Nakon pečenja mesa, zamotajte ga u aluminijsku foliju i pustite da tako stoji polovinu vremena od ukupne termičke obrade. Aluminijska folija zadržaće toplinu, a vi ćete dobiti ukusan komad mesa.