Rogač: Veštačka čokolada koja leči
Rogač je, po svom ukusu, jako sličan čokoladi, ali je puno zdraviji, pa se često dodaje u razne poslastice i koristi u veganskoj kuhinji.
Rogač je biljka koja se lako uzgaja jer ne zahteva puno pažnje, a donosi puno plodova koji imaju broja svojstva koja se lako mogu iskoristiti za lečenje nekih bolesti.
Ova mediteranska biljka uspeva u toploj klimi i ne podnosi dobro preveliku količinu vode. To stablo sporog rasta može da doživi i više od 200 godina. Karakteristično je po svom plodu koji je zapravo mahuna duga 20 cm. Ona je u početku zelene boje, a sazrevanjem prelazi u tamnosmeđu.
Sadrži brojne minerale i gvožđe, a u značajnijim količinama bitno je napomenuti kalcijum, gvožđe, magnezijum, fosfor, cink, bakar, mangan i selen. Od vitamina rogač sadrži tiamin, riboflavin niacin, vitamin B6, folnu kiselinu i vitamin E.
Pročitajte još:
* U crevima "čuče" otrovi: Evo kako da ih se rešite
* Jedna kašičica ovog začina dnevno i evo koliko ćete smršati
* Probajte eliksir drevnih Vikinga: Ovo će vam ojačati imunitet!
Citotoksična svojstva
Bitno je napomenuti da je rogač pokazao i izuzetna citotoksična svojstva. Brašno od klica rogača pokazalo je vrlo specifično delovanje na rak materice.
Sadrži aktivne supstance koje su delotvorne protiv astme, i u slučajevima kad astmu uzrokuje alergija.
Jedna od prednosti rogača je i što ne sadrži kofein, pa ga mogu koristiti i osobe s visokim krvnim pritiskom.
Tanini u rogaču sadrže galnu kiselinu koja je poznata po antialergijskim i antibakterijskim svojstvima. Zahvaljujući odličnom odnosu kalcijuma i fosfora, može da doprinese ublažavanju tegoba ili smanjenju rizika od pojave osteoporoze, a osim toga dobar je i za desni, zube i kosti.
Upotreba i lečenje
Testovi u Belgiji sprovedeni 1989. godine, otkrili su da se deca koja pate od proliva puno brže oporavljaju kad im se daje prašak napravljen od mahune rogača. Razlog su supstance koji ne samo da isključuju delovanje otrova, nego i sprečavaju razvoj bakterija.
Istraživanje objavljeno 2002. godine pokazuje da rogač može da poboljša nivo lipida kod osoba s prekomernom težinom.
Priprema i doziranje
Rogačevo brašno: Uzmite dvadeset do trideset grama na dan, pomešajte sa mlakom vodom ili mlekom, da biste izbegli nadraženost grla dodajte u mešavinu kašičicu brašna (pre lečenja deteta obolelog od proliva posavetujte se sa lekarom).
Rogačeva smola (samo za odrasle osobe): Stavite jednu čajnu kašiku smole u čašu sa vodom, popijte uveče.