Šta jedemo: E 102 izaziva osip, a E 151 astmu
Malo je onih koji čitaju sitna slova na deklaraciji i šta sve sadrži proizvod koji su upravo odlučili da pojedu, odnosno šta znači broj uz slovo E. Mogu li neki od sastojaka naškoditi svima?
E 102, tartrazin: Žuta boja, koja može izazvati alergiju kod osoba koje su alergične na Aspirin, odnosno salicilacetilnu kiselinu. Nuspojave: otežano disanje i osip po koži.
E 104, žuta boja: Zabranjena u SAD-u zbog sumnje da je kancerogena.
E110, narandžasta boja: Ispitivanja na životinjama pokazala su visoku učestalost tumora bubrega, a alergija na tu boju može se pojaviti kao osip i astma.
E122, azorubin: Crvena boja koja izaziva alergijske reakcije kao E 110.
E 123, amarant: Crvena boja česta u aperitivnim vinima. Ispitivanja na životinjama pokazala su da može izazvati taloženje kalcijuma u bubrezima. U SAD-u je zabranjen zbog kancerogenosti.
E 127, eritrozin: Crvena boja često je sastojak koktela od višanja, trešanja i kandiranog voća. Može uticati na funkciju štitne žlezde.
E 142, zelena S: Zelena boja za koju se sumnja da podstiče razvoj Alchajmerove bolesti.
E 284, borna kiselina: Taloži se u organizmu, može izazvati dugotrajni proiv i oštećenje unutrašnjih organa. Za sada se nalazi samo u kavijaru.
E385, kalcijum dinatrij: Obično se nalazi u konzervama povrća i ribe. Može oštetiti metabolizam.
E 425, konjak: Može da poremeti apsorpciju hranjivih supstanci.
E 512, cinkov klorid: Može biti u konzervama belog povrća. U visokim koncentracijama može izazvati mučninu i povraćanje.
E 621, mononatrijev glutamat: Obogaćuje ukus, a problem je moguća genetska proizvodnja.
E 999, kvilaja: Može izazvati trovanje, nalazi se u bezalkoholnim pićima.
E 1520, propilenglikol: konzervans koji u većim količinama može izazvati trovanje.