Ne, ne, ne stavljajte sve u mikrotalasnu!
Ako mislite da možete bilo šta da strpate u mikrotalasnu pećnicu, zatvorite je i upalite - varate se. Postoji čitav spisak stvari koje se nikada, ali baš nikada ne bi trebalo naći u mikritalasnoj.
Posudice od jogurta, plastične posude za čuvanje hrane, voće, aluminijumska folija... samo su neke od stvari koje nikada ne bi trebalo da stavljati u mikrotalsnu. I dok su neke štetne za zdravlje, druge mogu lako da izazovu kvar pećnice ili požar.
Plastične posude za jednokratnu upotrebu, poput one od jogurta, maslaca ili pavlake, ne smeju se koristiti u mikrotalasnoj pećnici. Takve posude namenjene su za jednokratnu upotrebu i ne mogu podneti visoku temperaturu. Ovaj tip plastičnih posuda može da se deformiše u mikrotalasnoj ili čak rastopi, a opasne hemikalije da završe u hrani.
Nemojte se zavaravati raznim savetima – priprema tvrdo kuvanih jaja u mikrotalasnoj pećnici je čista greška. Ako pokušate da napravite tvrdo kuvana jaja u mikrotalasnoj, najverovatnije ćete završiti sa haosem u kuhinji. Brzo zagrevanje mikrotalasne u jajima stvara veliku količinu pare, a skupljanje pare na kraju će rezultirati pucanjem jajeta.
Ako vam je na pamet pala sjajna ideja da u mikrotalasnoj podgrejete ostatak kupljene hrane koja se nalazi u ambalaži od stiropora - nemojte! Naime, imajte na umu – stiropor je vrsta plastike, a mikrotalasna je pravi neprijatelj plastike, osim ako je na ambalaži navedeno drugačije.
A šta ako stavite voće u mikrotalasnu? Mada, ne znamo zašto bi iko podgrevao voće! Ako ipak hoćete da probate, treba da znate da će grožđe u tom slučaju eksplodirati.
U mikrotalasnoj treba izbegavati i tanjir sa metalnim rubom, bilo zlatnim ili srebrnim. Naime, metal može da reaguje na visokoj temperaturi i ošteti mikrotalasnu. Ovo pravilo se odnosi i na aluminijumsku foliju koja čak mogla i da se zapali.
Takođe, nije preporučljivo uključivati praznu mikrotalsnu pećnicu. Naime, u tome slučaju mikrotalase neće imati šta da apsorbuje pa bi pećnica mogla da se pokvari.