Nije svako maslinovo ulje zdravo
Opšte je poznato da je ekstra devičansko maslinovo ulje dobro za telo - jača zdravlje srca, osnažuje kardiovaskularni sistem, čak smanjuje rizik od nekih vrsta raka. Međutim, nisu sva maslinova ulja proizvedena na isti način, što znači da nisu sva ni zdrava.
Nikolas Koleman, glavni stručnjak za procenu kvaliteta maslinovih ulja u Njujorku, kaže da maslinovo ulje mora biti sveže kako bi zadržalo svoje prednosti.
"Čak ako je reč i o najpoznatijem i najboljem proizvođaču na svetu, ako mu je ulje staro, nećete imati nikakve zdravstvene koristi od njega", rekao je Koleman.
Ulje treba odabrati uzimajući u obzir kada je pakovano u boce, od koje vrste maslina je pravljeno iz kog regiona stiže, kao da je reč o vinu.
Kad probate neko stvarno dobro maslinovo ulje, osetićete ljutkasti ukus na dnu grla. Stvara ga oleokantal, koji je antioksidans. Što više ima ovog ukusa, to je više antioksidansa u ulju i zdravlja za telo.
"Ulja iz Toskane, Pulje i Sicilije imaju najviše antioksidansa među italijanskim ekstradevičanskim uljima", kaže Koleman.
Dok boja ulja ne utiče na njegovu lekovitost, boja boce utiče. Koleman savetuje tamne staklene ili limene boce, u kojima ulje neće fotooksidirati i degradirati. I kad napokon počnete da spremate hranu sa kupljenim uljem, pazite da ga zagrevate polako, najbolje je dinstati na njemu ili njime samo polivati hranu, kako bi se sačuvali antioksidansi.