Zašto je dobro jesti lubenicu?
Ništa vas u vrelim danima neće tako brzo okrepiti kao hladna lubenica. Sadrži više od 90 odsto vode, bogata je šećerom koji podiže energiju, a osim toga je zdrava za bubrege.
Sadrži više od 90 odsto vode, bogata je šećerom koji podiže energiju, a osim toga je zdrava za bubrege.
Uvek je servirajte dobro rashlađenu, dok je vruća isecite je na kriške i svaku umotajte u foliju, pa stavite u frižider jer će se tako brže ohladiti. Možete i da je nakratko stavite u zamrzivač, ali izuzetno niske temperature nepovoljno utiču na njen ukus i izgled.
Sočne plodove možete i da sečete na kockice i mešate sa drugim voćem u voćnoj salati, frapeu i ostalim osvežavajućim poslasticama.
Kora može da se iskoristi za pripremu ukusnog slatkog od lubenice, a sitni i zreli plodovi mogu da se stave i u turšiju. |
Potiče iz centralnih i južnih predela Afrike, smatra se da joj je domovina pustinja Kalahari. U perifernim oblastima ove pustinje i danas postoje divlje forme lubenice. Na osnovu zidnih crteža iz starih grobnica u Egiptu veruje se da je bila omiljena u zemlji faraona. U Kinu je dospela u 10. veku p.n.e., a tokom osvajanja Balkanskog poluostrva Turci su je doneli u naše krajeve. Zvanično, lubenica je povrće mada je mnogi smatraju voćem jer je slatka.
Bogata je elektrolitima i vodom, važnim faktorima u borbi protiv tropskih vrućina, žeđi i malaksalosti. Takođe, obiluje i fitonutrijentima i antioksidansima koji čuvaju zdravlje. Ima malo kalorija (30 u 100 grama), a trudnicama se preporučuje u ograničenim količinama da ne bi dobile dijabetes.
Lubenica je prirodni antioksidans, odličan izvor vitamina A, koji je važan za zdravlje kože, pluća, očiju i usne duplje, a 100 g ove namirnice zadovoljava petinu dnevnih potreba za ovim vitaminom. Konkretno, sadrži likopen, betakaroten, lutein, zeaksantin i kriptoksantin, koji su važni u prevenciji raka debelog creva, prostate, dojke i pluća. Dobar je izvor kalijuma, minerala koji štiti srčani mišić, kao i mangana, vitamina B6, B1 i C.
Prilikom kupovine birajte zrele plodove, koje ćete prepoznati po tupom zvuku prilikom kuckanja po kori, kao i pucketanju kada je jako pritisnete. Izbegavajte meke i oštećene plodovi, prezrele i nezrele. Budući da lubenica brzo gubi svežinu kada je direktno izložena sunčevim zracima, birajte plodove koji su u hladu.