"Salaš 84" se ili ruši ili seli
Čuvena turistička atrakcija nadomak Novog Sada "Salaš 84" možda će morati da bude srušen, ili u nešto boljem slučaju preseljen sa sadašnje lokacije.
Trščanom "Salašu 84", koji godinama nosi međunarodno priznanje ”Savršeno mesto duž Koridora 10”, predstoji ili gašenje ili prinudno preseljenje jer je vlasniku Dimčetu Gulevskom nedavno saopšteno iz Zavoda za urbanizam u Novom Sadu da salaš ”leži” na ranije izgrađenom centralnom gasovodu i na tri naftovoda, kao i na trasi još jednog, budućeg gasovoda.
Prema zakonskim propisima, privatne parcele u zoni gasovodne magistrale moraju biti udaljene najmanje po 30 metara s leve i desne strane, a imanje Gulevskog delom se naslanja na tu trasu.
Milevin dud ostaje |
Gulevski se pre nekoliko godina dosetio da bi se napuštenim salašima u Vojvodini mogao udahnuti novi, turistički život. Tako je nasleđeni porodični salaš, star 300 godina, restaurirao 2004. godine, a zbog svoje autentičnosti ovo mesto je brzo postalo turistička atrakcija.
Rešen da upotpuni svoju ponudu, Gulevski je još pre tri godine osmislio plan da tik uz salaš dogradi muzej kaljevih peći, suvenirnicu i prostor za pečenje dunjevače. Ovu rakiju, nekada tako omiljenu u Vojvodini, rešio je da uzdigne na nivo srpskog brenda. S tom namerom je januara 2007. godine od gradskog Zavoda za urbanizam zatražio informaciju o urbanističkim planovima u vezi sa njegovom parcelom.
Pozitivan, pismeni odgovor dobio je 30. januara 2007. u kojem je navedeno da se dotična parcela tretira kao građevinsko zemljište, što znači da za dogradnju, praktično, nema nikakvih smetnji.
"Na osnovu tog odgovora pripremao sam prethodne tri godine projekat muzeja i pribavljao sredstva, ali kada sam ovih dana zatražio građevinsku dozvolu dobio sam prijateljski savet od čelnog čoveka 'Urbisa' da je bolje da odustanem, jer ne samo da neću dobiti dozvolu za dogradnju, već ću time ugroziti i stari salaš pošto će se obelodaniti da on 'leži' na gasovodu", kaže rezignirano Gulevski.
Objašnjavajući ovaj nesporazum, Milorad Radomirović, direktor za infrastrukturu u ”Urbisu” kaže da je neko pre tri godine, očigledno, poslao nepotpunu informaciju Gulevskom.
"Slučaj 'Salaša 84' je specifičan i moje lično mišljenje je da bi grad Novi Sad trebalo da očuva ovu atrakciju i po cenu kompromisa", kaže Radomirović, navodeći da su evropski propisi u vezi sa gradnjom u blizini gasovoda znatno liberalniji od naših.
Pokušaji Gulevskog da novootkriveni problem reši sa predstavnicima novosadske i pokrajinske vlasti nije dao rezultat jer ga niko od zvaničnika, za sada, nije primio ni na razgovor. I, kada je već izgledalo da su slavnom salašu dani odbrojani, Gulevskom su se javili inđijski gradonačelnik Goran Ješić i predsednik tamošnje opštine Aleksandar Kovačević sa ponudom da salaš preseli u Inđiju! Ukoliko se novosadska vlast ne predomisli, seoba "Salaša 84" biće obavljena u narednih godinu dana.