Kako da naplatite kašnjenje prevoza u Srbiji?!
Kašnjenje voza, autobusa ili aviona nije luksuz koji prevoznici sebi mogu da dopuste, osim u Srbiji. Za kašnjenja se putnicima isplaćuju nadoknade, a prevoznici plaćaju penale. Prava putnika postoje i kod nas ali u znatno manjoj meri, ali ih zbog neinformisanosti slabo ko koristi.
Železnice: Isplata za kašnjenje u međunarodnom saobraćaju
"Železnice Srbije isplaćuju nadoknadu za kašnjenja u međunarodnom saobraćaju, ali potraživanje odštete i dalje nije moguće u domaćem, niti se o tome do sada razmišljalo“, rekao je Nenad Stanisavljević direktor Medija centra Železnica Srbije.
Prema njegovim rečima vozovi će u domaćem saobraćaju slobodno kasniti sve dok se Železnica ne modernizuje.
"U skladu sa evropskim preporukama, Železnica Srbije još od 2005. godine isplaćuje odštete za kašnjenje vozova u međunarodnom saobraćaju kroz našu zemlju koja omogućava putnicima da vrate deo vozne karte“, kaže Stanisavljević.
Ukoliko voz kasni duže od tri sata putnik ima pravo na osveženja, a ako zbog kašnjenja nije u mogućnosti da put nastavi istog dana Železnica je dužna da obezbedi prenoćište. Za najkraće kašnjenje, od sat vremena, Železnica plaća odštetu 20 odsto od vrednosti plaćene karte, za kašnjenje duže od dva sata isplaćuje 30 odsto, ali u odnosu na cenu karte na teritoriji srpskih železnica.
Avion: Naknada za čekanje duže od dva sata
Pravilnik o pravima putnika kod uskraćivanja ukrcavanja, otkazivanja i velikog kašnjenja letova, koji je propisao Savet Direktorata civilnog vazduhoplovstva Srbije, kaže da naknada od 250 evra u lokalnoj valuti važi za letove do 1.500 kilometara, a ona od 400 evra važi za letove duže od 1.500 kilmetara unutar zajedničkog evropskog prostora.
Putnicima kojima je uskraćeno ukrcavanje nudi se i vraćanje novca u roku od sedam dana, kao i preusmeravanje puta, prema sličnim uslovima prevoza. Pravo na odštetu imaju i putnici kojima avion kasni, i to najmanje dva sata za letove do 1.500 kilometara, ili najmanje tri sata za letove između 1.500 i 3.000 kilometara.
Prema Pravilniku putnici koji se nisu ukrcali ili im je let otkazan imaju pravo na besplatne obroke i osvežavajuća pića primeren vremenu čekanja, kao i na besplatan hotelski smeštaj i prevoz od aerodroma do smeštaja.
Šteta neće biti nadoknađena ukoliko su putnici o otkazivanju bili obavešteni najmanje dve nedelje pre polaska, kao i u slučaju da prvoznik dokaže da je let otkazan zbog vanrednih okolnosti koje nisu mogle da se izbegnu, kao što je bilo kada je vulkan na Islandu izbacivao pepeo.
Autobus: Nadoknada samo ako se autobus pokvari
Korisnici autobuskog prevoza u Srbiji nemaju pravo da naplate odštetu uoliko se dogodi da autobus kasni. Jedina nakada na koju putnici mogu da računaju je ta da će ih ukoliko se autobus pokvari do odredišta prevesti drugi prevoznik, ili će im zbog otkazivanja novac biti vraćen.