Pet najopasnijih avio-kompanija na svetu
Portal AirlineRatings.com koji koristi spektar kriterijuma da utvrdi bezbednost određene avio-kompanije napravio je listu onih koje su dobile samo jednu od pet zvezdica.
Air Koryo
Nacionalna avio-kompanija Severne Koreje jedna je od najnebezbednijih na svetu. Za razliku od ostalih na listi, ova kompanija nije imala nijedan pad, takođe ima IOSA sertifikat, koji je internacionalno priznat. Pa, zašto je onda ovako loše ocenjena? Naime, Air Koryo je dobio zabranu letenja u Evropskoj Uniji 2006. godine nakon zabrinutosti za njihove avione. Dok je deo njihove flote počeo da ispunjava svetske standarde, većina letelica je i dalje zabranjena. Takođe, avioni koje Severna Koreja koristi su proizvedeni u Rusiji što im automatski umanjuje ocenu na AirlineRatins.com.
Blue Wing
Avio-kompanija sa sedištem u Surinamu. Najviše letova je lokalno, a ima i onih ka Brazilu i Venecueli. Jednu zvezdicu su zaradili zbog velikog broja nesreća od 2009. godine.
Već 2010. zabranjeno im je letenje u Evropskoj Uniji, što je uticalo samo na let do Francuske Gvajane, prekomorske francuske teritorije u kojoj važe zakoni Evropske Unije. Blue Wing je doživeo tri velike nesreće u poslednjih deset godina – 2008., 2009. i 2010. godine.
U dve nesreće su poginuli svi putnici na letu, a treća je rezultirala samo povredama. Avio-kompanija krivi lošu infrastrukturu aerodroma i nemogućnost da slete bezbedno.
Nepal airlines
Nacionalna avio-kompanija Nepala je lošija čak i od gore navedenih. Ne ispunjavaju ama baš nijedan kriterijum za bezbedno letenje, a u EU su zabranjeni od 2013. godine zbog velikog broja nesreća.
Jedna od njih bila je posebno tragična. Naime, 2000. godine avion se srušio u brdo Džarajakhali gde je eksplodirao i odneo živote 22 putnika i tri člana posade. Pre četiri godine poginulo je 18 ljudi, a istraga je pokazala da je uzrok pada nedostatak koordinacije i odgovornosti posade u kombinaciji sa lošim vremenskim uslovima.
Trigana Air
Avio-kompanija se nalazi u Indoneziji, a baš kao i Nepal Airlines, ne ispunjavaju nijedan kriterijum. Zanimljivo je da je 2007. godine EU zabranila sve indonežanske avio-kompanije. Samo nekoliko je u međuvremenu dobilo dozvolu. Ne i Trigana Air, koja je od 2002. godine imala čak 14 velikih nesreća. Deset nesreća je označeno kao „hull loss“, što je termin koji se koristi kada je avion toliko oštećen da popravka ne dolazi u obzir. Najkatastrofalnija je bila 2015. godine kada se avion srušio u ruralnom delu Papue kada je poginulo 49 ljudi i pet članova posade. U pitanju je bila greška pilota.
Yeti Airlines/Tara Air
Letenje iznad Himajala je opasan posao. Još jedna nepalska avio-kompanija našla se na listi. U poslednjih osam godina imali su devet fatalnih nesreća, a uveliko su zabranjeni na prostoru Evrope. Yeti Airlines je vlasnik Tara Air-a, a obe se nalaze na listi jer su ispunile samo 3 od 8 najvažnijih kriterijuma, te imaju zajedničku istoriju nesreća i mašenja piste pri sletanju. Uprkos tome, ove dve kompanije poseduju najveću flotu u Nepalu što ih čini najvećim domaćim prevoznikom. To znači da turisti u Nepalu imaju velike šanse da završe u jednoj od njihovih letelica.
Tekst preuzet sa sajta 92putovanja