Mislite da je Dubai najluksuzniji grad na Istoku? O, nije...
Dubai je možda među turistima popularniji, ali susedna zemlja Katar i njen glavni grad Doha su proglašeni za najbolju i najluksuzniju destinaciju na Bliskom istoku.
Mala, naftom i gasom bogata zemlja Katar, sada je zvanično najbogatija zemlja na svetu jer je nedavno nadmašila i Luksemburg po najvećem bruto dohotku po glavi stanovnika od oko $105.000. Ovde mnogi žive život na visokoj nozi začinjen glamurom i neverovatnim luksuzom.
Nakon što je Doha odabrana za domaćina Svetskog kupa 2022. godine globalna pažnja je usmerena na ovaj grad gde većinu stanovništva čine stranci koji i jesu izgradili ovu sjajnu metropolu usred pustinje.
I dok većinu stanovništva ovog grada danas čine milioneri, da ne kažemo milijarderi, pre manje od jednog veka, Katar je živeo u krajnjem siromaštvu, a danas je lider u mnogim oblastima.
Bede ovde nema ni u tragovima i sada u Dohi možemo diskutovati samo o tome koji je neboder viši, koji je šoping mol veći i raskošniji, koja džamija je najfascinatnija ili koji je hotel najluksuzniji.
Korišćenje energetskih izvora započelo je 40-tih godina prošlog veka, a pre toga, stanovnici Katara su živeli uglavnom od ribolova i vađenja bisera. Katar raspolaže trećim svetskim rezervama prirodnog gasa, a zalihe nafte su 15 milijardi barela. Ovde su obrazovanje, zdravstvena zaštita, voda i struja besplatni.
Pored idealnih uslova za život (na stranu visoke temperature) evo šta sve možete raditi i videti u Dohi ukoliko je posetite.
Šoping je ovde iskustvo kao sa druge planete
Zbog ekstremno visokih temperatura, kupovina u klimatizovanom šoping centru pravo je zadovoljstvo. Ali pripremite se, tržni centri u Dohi nisu ni nalik onima kakve ste do sada videli u životu. Vođeni filozofijom Dubaija gde je “veće uvek bolje”, šoping molovi u Dohi su mamutski veliki. Obiđite obavezno Villagio mall koji je tematski inspirisan Venecijom, pa se u pauzi od šopinga do iznemoglosti po najluksuznijim radnjama svetskih dizajnerskih imena, možete provozati pravom gondolom! A ukoliko vam je baš toliko vruće možete se klizati ili skijati u nekom od drugih ogromnih šoping centara.
Možete kupiti sokola kao ljubimca
Svakom turisti koji poseti Dohu u posebnm sećanju ostaje obilazak pijace/suka Souq Waqif. Ovo je istorijsko srce Dohe - pravi lavirint na otvorenom gde možete pronaći začine, tepihe, zlato… i sokolove. U Kataru je neka vrsta rituala muškosti posedovati sokola, pa oko 80 posto njihove populacije poseduje ovu pticu iako one uopšte nisu jeftine. Zdrava ptica može koštati od $5,000 pa do frapantnih $250,000! Ali šta je to za bogataše koji ovde žive?
Posmatrajte trke kamila
Zaboravite na konjske trke. U Dohi je atrakcija posmatrati trke kamila koje se ovde nazivaju omiljenom razonodom šeika. U periodu od novembra do decembra i vi ste u mogućnosti da prisustvujete ovim trkama koje se održavaju u Al-Shahaniya, na 40 minuta vožnje od Dohe.
Divite se izbliza ostrvima koje je napravio čovek
Dubai ima Palmu, a Doha-Biser (Pearl). Ostrva koja je krerao čovek su raj i utočište bogatih, sačinjena od vila, hotela i apartmana na plaži. Pearl je definitivno najekskluzivnija adresa u Dohi. Ali, ne treba vam milionski račun u banci da obiđete ovo ostrvo i popijete bar kafu u nekom od mnogobrojnih kafea koji se nalaze na rivi ili pojedete ultra ukusni sladoled u nekoj od poslastičarnica.
Hoteli ovde imaju novo poimanje luksuza
Luksuz ovde ima apsolutno drugačiju definiciju. Ne zna se koji je hotel lepši ili raskošniji. U samom vrhu se nalazi Sharq Village & Spa, gde bukvalno samo ako ste ultra bogati možete da odsednete u njihovoj Royal vili u kojoj je kupatilo ukrašeno plavim mermerom i optočeno 18 K zlatom. I dok mnogi od nas o boravku na ovakvom mestu mogu samo da sanjaju na raspolaganju su vam kao alternativa mnogi svetski hoteli sa 5 zvezdica kao što su Grand Hyatt koji ima pogled na Persijski zaliv, tropske i bujne bašte kao i privatnu plažu.
Doha je kulturološki centar
Doha je mnogo više od skupocenih jahti i luksuznih šoping centara. Uzdižući se sa veštačkog polustrva, Muzej islamske umetnosti u Dohi je mesto koje ne smete propustiti. Ovde se nalazi najveća kolekcija islamske umetnosti na svetu koja uključuje i tekstil, keramiku i stare manuskripte. Neverovatnu geometrijsku strukturu je projektovao slavni kinesko-američki arhitekta Im Pei, koji je projektovao i Luvr u Parizu.
Doha je kulinarska Meka
I dok su muzeji dragulji u kruni ovog velelepnog i modernog grada, ne zaboravite da je Doha i kulinarski biser. Na petom spratu Idam Doha nalazi se Alain Ducasse Idam Doha, restoran koje je upravo nazvan po slavnom francuskom kuvaru. Ovde ne propustite da probate plavog jastoga ili meso kamile sa guščijom paštetom, crnim tartufima i sufleom od krompira.
Najbolji period za posetu Dohi je od novembra do marta kada su temperature u proseku oko prijatnih 25 ili 26 stepeni, dok su zbog nesnosnih vrućina praćenih vlagom meseci za izbegavanje - jun, jul i avgust.