"Beograd se još uvek nespretno navikava na globalizaciju"
"Po lepoti podseća na Pariz, ali je po veličini mnogo manji i zbog toga ga je lakše upoznati. Što se tiče njegovih stanovnika, i oni su mnogo opušteniji od Parižana", počinje svoju priču o Beogradu grčka novinarka Elefterija Alavanu.
U tekstu koji je nedavno objavljen na najčitanijem grčkom portalu "Katimerini“, novinarka koja je posetila Beograd na pravi način ga je predstavila svojim sunarodnicima i nije štedela ni reči hvale, ali ni kritike.
- Od autobusa do kafića narod se žali da je život skup, plate male, a budućnost neizvesna. Iz očiju jednog turiste koji je ovde na odmoru, ja to nisam videla. Beograd ima problema, ali ima i sposobnost da ih sakrije. Radi se o jednom od najprijateljskijih metropola koje sam imala prilike da posetim – miran, ali ne i dosadan, čist sa velikim parkovima, izuzetnim muzejima, sjajnim restoranima i kafićima sa karakterom - piše ona.
U svom članu ona opisuje socijalistički duh Beograda koji još uvek uči kako da koordinira sa ritmom globalizacije.
- S jedne strane imate salonske, stare zgrade, a prekoputa preskupe tržne centre u kojima jedna torba košta 25 odsto nečije plate u Srbiji, Mekdonalds i ostale restorane brze hrane - piše i dodaje da ga upravo to čini sve popularnijom destinacijom u svetu.
A šta kaže o ljudima?
- Jedan grad ne čine samo parkovi, reke i spomenici. Prvenstveno je sačinjen od ljudi koji u njemu žive. Sretala sam samo ljubazne i nasmejane, a mnogo manje tmurne i ljute - napisala je i dodala da je u Beogradu upoznala autorku jednog bloga posvećenog Beogradu.
Kako kaže, autorka tog bloga je odlučila da se bavi samo Beogradom jer joj je dosta da kad se kaže "turizam u Beogradu" pominju "jeftina pića i jeftine devojke".