Divovi okovani u ledu
Ljudi su izašli iz pećina, ali ona nije izašla iz nas! Koliko god da slikar ili vajar ima dar od Boga, većina se slaže da je svevišnji ipak najbolji tvorac, a priroda njegov najdarovitiji umetnik.
Pećine su oduvek privlačile ljudsku znatiželju. Tajne koje kriju i danas kopkaju maštu ljubitelja mističnog. Nije poznato koliko skrovišta u utrobi zemlje postoji na svetu, ali pojedine svojim izgledom ostavljaju sve bez daha.
Austrijska planina Hohkogel krije ledeni lavirint pećina. Za njega je svet saznao u drugoj polovini 19. veka. Pećina Ajsrizenvelt je nastala od reke koja je probijala krečnjak koji se na niskim temperaturama zaledio.
U narodu je ova tvorevina poznata kao Svet ledenih divova zbog pompeznih ledenih figura i formacija. Smatra se da ovo ledeno kraljevstvo godišnje poseti oko 200.000 znatiželjnika.
Fluoroscentni crvi
Na Novom Zelandu pećina Vaitomo izgleda kao da nije sa ove planete. Ko uđe u nju pomisliće da se nalazi u filmu "Avatar". Tamu "razbija" fluoroscentna plava svetlost koju proizvode specijalni bioluminescentni crvi okačeni po zidovima i podovima.
Na drugom kraju sveta u Meksiku tokom bušenja rudnika otkrivena je impozantna pećina koja je dobila ime Kristalna jer se u njoj nalaze neki od najvećih takvih prirodnih oblika na svetu. Meštani su je nazvali kristalna Sikstinska kapela.
Mališani često pričaju priče da u Kristalnoj pećini živi Supermen i iz njenih darova crpi moć. Ono što je interesantno je da je u njoj kao u paklu zbog magme koja teče ispod nje. Na plus 40 stepeni i zbog velike vlage nepripremljeni posetioci mogu da stradaju za pola sata.
Čudo u Vijetnamu
Najveća pećina na svetu nalazi se u Vijetnamu. Skrovište u zemlji Hang Son Dong je toliko veliko da poseduje sopstvenu reku i džunglu, navodi Nacionalna geografija. Pećine Lasko na jugozapadu Francuske su kolevka najranije umetnosti paleolita. Njihova starost se procenjuje na 17.300 godina.