Beogradske razglednice (2): Avala - magnet za turiste
Na Avalu je lepo otići u bilo koje doba jer ćete se garantovano nadisati svežeg vazduha i uživati u prelepom pogledu na Beograd.
Najviše Grka i Slovenaca
Od kada je pre sedam godina završen novi Avalski toranj, Beograđani, ali i turisti, masovnije hrle na ovu planinsku lepoticu.
Avala nije kako se često pretpostavlja ostatak vulkana, nego je na sveopštu radost prekrivena gustom šumom graba, hrasta i bukve, pa ćete se u grad vratiti pročišćenih pluća.
Naravno, ukoliko ste prevalili 17 kilometra, koliko ima od prestonice do ove planine, onda obavezno obiđite Avalski toranj, koji je sa svoja 204 metra svojevremeno bio jedan od 10 najviših tornjeva na svetu. Posebno uživanje je ispijanje kafe u restoranu na 119. metru.
Knjaz Miloš zabranio seču šume
Na Avali ima ostataka rudnika iz antičkog i srednjevekovnog doba, a neki od puteva su prosečeni u to doba. Na vrhu je bio srpski srednjovekovni grad a kasnije turska tvrđava Havala.
Godine 1859. knjaz Miloš je naredio da se Avala ošanči i zabrani seča šume, a davne 1891. ova planina je proglašena za izletničku park šumu.
Uz kafu, kolače i hladno piće uživaćete u nezaboravnoj panorami prestonice, a iz udobnih stolica, kao na dlanu, vidi se pola Šumadije.
- Toranj je otvoren tokom cele godine, mada najviše posetilaca ima od aprila do oktobra. Dolaze đaci, mladi ljudi, penzioneri, sve generacije. Što se tiče stranaca, tu su na prvom mestu Slovenci i Grci - priča Mićko, ljubazni radnik koji cepa ulaznice.
U toku jedne godine toranj obiđe 150.000 posetilaca, a biće ih i znatno više jer se očekuje pravi procvat ovog izletišta.
Crkva Despota Stefana
Ono što nikako ne treba propustiti je poseta crkvi Despota Stefana Lazarevića.
Crkvu brvnaru, veličine oko 60 kvadrata, projektovao je đakon Miroslav Nikolić. Sagrađena je u srpsko-vizantijskom stilu, sa upisanim krstom u osnovi, po ugledu na crkvu na Zlataru.
- Crkva je sagrađena od borovine i potpuno se uklapa u predivni planinski pejzaž. Na Badnji dan ovde je molitvu služio patrijarh Irinej - priča Ivan Tanasković, vernik koji pomaže u radovima u crkvi.
Na Avali smo zatekli dve vremešne penzionerke, koje su se fotografisale.
- Iskoristile smo lep dan i sa drugim penzionerima došle da uživamo na Avali. Prvi put smo sada videle i ovu pravoslavnu svetinju - pričaju Nada i Milojka, penzionerke sa beogradske Čukarice.
Studenti dolaze da uče
Oko tornja niču etno galerija, suvenirnice i nove letnje bašte, što će neverovatni pogled učiniti još primamljivijim.
Kada ste predahnuli na Tornju, obavezno krenite ka vrhu, gde se nalazi poznati Spomenik neznanom junaku.
Tamo smo zatekli veselu grupu studenata pejzažne arhitekture.
- Ovde smo da učimo, ali i da uživamo. Imamo sreću da je lep sunčan dan, pa ćemo da uhvatimo i boju - u glas se smeju Natalija i Teodora. Njihove drugarice Emilija i Kristina odložile se knjige u stranu i na vrhu spomenika meditiraju.
- Želim da upijem svaki sunčani zrak, dosta mi je zime i kiše - kaže Kristina.
Crni kameni blokovi su se dobro zagrejali na suncu, pa smo i mi malo predahnuli. Planinari ovde dolaze redovno na trening, jer Avala obiluje stazama koje presecaju šumu uzduž i popreko.