Da li je bolja dnevna ili noćna vožnja?
Sve je više polemike oko toga koje doba dana je najbolje za polazak na letovanje. Danju računajte na gužvu i vrućinu, dok je umor najveća pretnja po mraku.
Mnogo je razloga koji govore u prilog tome da na odmor treba krenuti danju. Recimo, danju naročito treba da voze oni koji nose naočare ili sočiva. Otvorene su sve pumpe, rade i apoteke i prodavnice, a lakše stiže pomoć iz servisa ili od prijatelja. U letovalište se stiže uveče, pravo ulazi u sobu - i potom sledi zasluženi odmor.
Ipak, postoje i loše strane dnevnog putovanja. Doduše, one se mogu izbeći ili ublažiti. Najgora je temperatura, pa na put treba krenuti što ranije, a ne u podne, po najvećem suncu, i kada se vozač dobro naspava. Ukoliko je vreo dan, mora da se pije mnogo tečnosti, da se prave pauze i strogo vodi računa o hrani koja može lakše da se pokvari (zato se ne preporučuje da na letovanje nosite sveže meso i mlečne proizvode). Razlika između spoljašnje temperature i temperature u kolima ne treba da bude veća od 7 stepeni.
Dobra strana dnevne vožnje je to što se lakše uoči policija, ali je činjenica da saobraćajaca noću ima znatno manje. Takođe, i ostalih automobila je tri puta manje, a kamiona čak devet puta manje! To su glavne prednosti kretanja na put uveče. Statistika kaže da se noću dešava i manje saobraćajnih nesreća, ali kada se dogode, uvek su katastrofalne.
U tom smislu zora je najopasnija, jer tada stiže umor, a vozač misli da može da izdrži još to malo puta. Kada vozač oseti krizu, mora da stane i dremne na parkingu. Noćni vozači moraju da prave česte pauze. Tišina u autu je opasna za vozača, naročito od 4 do 6 časova ujutro. Prednosti noćne vožnje su izostanak vrućine, manje gužve, kao i činjenica da ćete pre ulaska u krivinu videti farove vozila koje vam dolazi u susret.
PODACI
* 9 puta više kamiona ima danju
* 7 stepeni treba da bude razlika spoljašnje temperature i one u kolima