Kartice u inostranstvu - pazite da ne bude papreno
Plaćanje karticama u inostranstvu možda jeste najjednostavniji način, ali bez poznavanja bankarskih zamki i pravila odmor može da bude veoma skup...
Najskuplje je ako se podiže novac s bankomata drugih banaka, a provizija postoji i za plaćanje karticama direktno kod trgovca. Tako se provizija za podizanje gotovine na bankomatima u inostranstvu kreću od jedan do tri odsto ili se naplaćuje fiksna naknada od tri do pet evra po transakciji.
Za istu uslugu na šalteru banke predviđena je naknada od tri do pet odsto, odnosno od tri do pet evra po transakciji. Provizija postoji i za plaćanje robe kupljene u prodavnicama preko POS terminala, i obično iznosi oko jedan odsto.
Retke su banke u inostranstvu koje ne naplaćuju proviziju za podizanje novca s bankomata i koje imaju takav ugovor s matičnom bankom u Srbiji. U NBS upozoravaju da je česta zabluda da banke u inostranstvu neće naplatiti proviziju ukoliko pripadaju istoj bankarskoj grupaciji kao banka koja je izdala karticu.
- Sve poslovne banke u Srbiji su zasebna pravna lica, stoga provizija za podizanje novca s bankomata neće biti naplaćena samo ako su banke međusobno sporazumom regulisale to pitanje. Zato je pre putovanja takvo pitanje najbolje proveriti u matičnoj banci - navode u NBS.
U NBS kažu da se najveći broj prigovora građana koji su koristili kartice u inostranstvu odnosio na provizije prilikom podizanja novca s bankomata ili šaltera banke, kao i na troškove nastale prilikom konverzije valute tokom plaćanja karticom.
Druga pravila važe za vlasnike deviznih računa i u tom slučaju je provizija, u zavisnosti od banke, upola manja, i nema troškova do kojih dolazi zbog konverzije valuta.