Ova 4 jeziva podatka o Titaniku sigurno ne znate
Prema zvaničnoj verziji, najveći brod na svetu pre 100 godina je bio Titanik, a mnogi su verovali da ne može da potone. Ipak, 15. aprila 1912. godine dokazalo se suprotno. Titanik je udario u santu leda i potonuo, a život je izgubilo 1.517 ljudi.
Međutim, ima mnogo teorija i misterija koje se vezuju za ovaj događaj. Jedna od njih je tvrdnja oksfordskog pisca Robin Gardinera, koji je objavio knjigu u kojoj tvrdi da na dnu Atlantika ne leži Titanik.
Pročitajte još:
* Kako najpoznatiji svetski vodič piše o Kustendorfu?
Gardiner je objasnio da njegova knjiga govori o teoriji zavere, te da je prikupio dokumente i fotografije koje dokazuju njegovu tvrdnju. Gardnier ističe da se sve poklapa i prema izjavama preživelih putnika:
- Preživeli su opisali kuda su šetali palubom, ali na tom mestu, prema nacrtu broda, trebalo je da budu kabine. To je zato što se sve to nije dešavalo na Titaniku, tvrdi pisac.
Čak iako se isključe sve teorje zavere, ima jezivih činjenica koje se vezuju za Titanik:
1. Jedna od najupečatljivijih scena u filmu, koji je oborio sve rekorde po gledanosti 1997. godine jeste onaj gde orkestar nastavlja da svira uprkos potpunom haosu na brodu. To se zaista i dogodilo i tu priču ispričalo je nekoliko ljudi koji su uspeli da se spasu.
2. Na brodu je bilo i nekoliko Japanaca, a jedan od njih je preživeo nesreću. Po povratku u Japan, bio je izložen javnom ruglu i nazvan kukavicom zbog toga što je odlučio da pokuša da se spase, a nije ostao na brodu koji tone.
3. Rekonstrukcijom nesreće utvrđeno je da bi tragedija bila izbegnuta da je kapetan broda dobio informaciju da se ispred njega nalazi ledeni breg samo 30 sekundi ranije nego što se to zapravo dogodilo. Samo trideset sekundi!
4. Stručnjaci su utvrdili da je santa leda u koju je udario brod, zaplovila morima oko 1000. godine pre nove ere. Što znači da je skoro tri hiljade godina kasnije, uz ljudski faktor izazvala smrt više od hiljadu i po ljudi.