Ovo nije ni najveća, ni najrazvijenija, ali jeste najsrećnija zemlja na svetu
Da li znate da na svetu postoji država čija vlast smatra da je sreća najviši cilj kome treba da teži svaki čovek? E, pa, postoji! Reč je o Butanu u jugoistočnoj Aziji. Zemlja je uvela čak i Ministarstvo sreće, pri svakom popisu stanovništva građanima se postavlja pitanje "Da li ste srećni?", a pravo na sreću je upiano u član 9 njihovog ustava.
Prilikom poslednjeg popisa stanovništva koje je sprovedeno 2015. godine, 35 odsto stanovništva izjavilo je da je "veoma srećno". Čak 47,9 odsto izjasnilo se kao "umereno srećno", dok je svega 8,8 odsto građana reklo da je nesrećno. Priznaćete, impresivne brojke. Probajte da ovakvu anketu sprovedete u Srbiji.
Butan je zemlja u kojoj ne postoji koncept bruto domaćeg proizvoda. Oni kao indikator blagostanja koriste bruto nacionalnu sreću. To je koncept koji je nastao 1972. godine, kao ideja tadašnjeg kralja. Ova ideja potiče iz budizma.
Ova zemlja, koja je po mnogim stvarima specifična i jedinstvena u celom svetu, znatno manje je pogođena globalnim problemima kao što su kriminal i glad. Ljudi su u Butanu zadovoljni, nisu opsednuti modernom tehnologijom i uspešno su sačuvali svoju jedinstvenu kulturnu baštinu. Za ovo je naročito zaslužna činjenica da do sada nisu iskusili ratna razaranja ili ekstremno siromaštvo.
Kako zakoni Butana zabranjuju ubijanje životinja, većina stanovništva su vegetarijanci. Zabranjen je i uvoz pesticida, što znači da poljoprivredni proizvodi uopšte nisu zagađeni.
Građani Butana ne seku šume, već se trude da posade što više stabala. Središnji i južni delovi zemlje uopšte nisu razvijeni – ta područja su u principu veliki prirodni rezervati sa bogatom florom i faunom.
Životni vek u Butanu je u poslednjih 20 godina udvostručen, a skoro sva deca u ovoj, ne tako bogatoj zemlji, idu u školu. U skladu sa očuvanjem životne sredine Butan je uveo i pešački dan jednom mesečno. Na taj dan svi zaposleni idu pešice na posao i niko ne ide automobilima kako ne bi dodatno zagađivali okolinu.