Zanimljiva vikend putovanja u Srbiji
Otkad su nam ukinute vize, maštamo o odmoru u nekoj od brojnih metropola. Ipak, pre nego što se upustite u evropsku avanturu, prvo obiđite naše prirodne fenomene i kulturno-istorijske spomenike. Predlažemo vam četiri zanimljive domaće destinacije.
MOKRA GORA
Šarganska osmica i etnoselo Drvengrad učinili su Mokru Goru vrhunskom turističkom destinacijom. Šarganska osmica je jedna od najatraktivnijih turističkih železnica u Evropi jer pruga vijuga kroz stenovite terene i pravi putanju koja, gledana iz vazduha, ima oblik broja osam. Popularnosti sela na brdu Mećavnik doprineo je reditelj Emir Kusturica, izgradnjom etnosela Drvengrad koje ima status grada-hotela sa četiri zvezdice. Mokra Gora udaljena je od Beograda 200 km.
ĐAVOLJA VAROŠ
Naše čudo prirode Đavolja varoš nalazi se na jugu Srbije, u podnožju planine Radan, a od Beograda je udaljeno 288 km. Ovaj prirodni spomenik sastoji se od oko 200 zemljanih stubova i piramida sa kamenim kapama.
Na tom mestu pre više miliona godina došlo je do vulkanske aktivnosti koja je stvorila raznobojne stene koje se uzdižu u zaleđu zemljanih piramida. U blizini se nalaze Đavolji izvori koji su dobili ime po visokomineralnoj kiseloj vodi crvene boje.
KLADOVO
Kladovo se nalazi na severoistoku Srbije, u podnožju planine Miroč, na obali Dunava. Gradsko jezgro ima dobro očuvanu arhitekturu, tako da je veliki broj zgrada pod državnom zaštitom. Turisti mogu da posete Arheološki muzej Đerdapa, Hram svetog Đorđa, izgrađen 1856. godine u vreme Obrenovića, i stari trgovačko-zanatski centar iz prve polovine 19. veka.
Najznačajniji spomenik iz perioda turske vladavine je tvrđava Fetislam, izgrađena 1524. godine.
RESAVSKA PEĆINA
Resavska pećina udaljena je 20 km od Despotovca i ubraja se u red najstarijih pećina u našoj zemlji – stara je oko 80 miliona godina. Duga je 4,5 km, a detaljno je istraženo svega 2.830 m, dok je za posetioce otvoreno uređenih 800 m.
Njena unutrašnjost obiluje brojnim i raznovrsnim dvoranama, kanalima, galerijama, stubovima, stalaktitima, stalagmitima i okamenjenim vodopadima. Po bogatstvu i raznobojnosti nakita Resavska pećina opravdano nosi naziv resavske lepotice.