Mračna strana Beča
Novembar je idealan mesec za otkrivanje tamne strane bečke raskoši: lepo uređenih gradskih grobalja i kripti kao i drugih mračnih mesta.
Jedno od najvećih takvih mesta u gradu je bez sumnje bečko "Centralno groblje". Ukupno 330.000 grobova u koje je tokom njegove 141 godinu duge istorije sahranjeno oko tri miliona ljudi prostire se na oko 2,5 kvadratna kilometra ukupne površine.
Grobovi poznatih ličnosti od Betovena i Bramsa preko Falka i pop pevača Uda Jirgensa nalaze se pored grobova javnosti nepoznatih ljudi. Ono što se na groblju obavezno treba videti su stare i nove arkade kao i crkva koja predstavlja remek-delo jugendstila. Za posetioce koji žele da saznaju više organizuju se i obilasci kako na Centralnom tako i na drugim bečkim grobljima.
Na "Centralnom groblju" se nalazi još jedno zanimljivo mesto, to je "Pogrebni muzej" koji oslikava pogrebnu kulturu Bečlija. Trenutno se u muzeju prikazuje izložba "Velika runda" posvećena ličnostima sahranjenim na "Centralnom groblju" među kojima je i Zita, poslednja carica Habsburškog carstva. Pored ovog, svakako vredna posete su i groblja Sveti Marks (St. Marx) koje je 1874. godine zatvoreno i danas postoji kao park i zaštićeno je kao spomenik kulture, kao i groblje u opštini Hicing (Hietzing) gde je sahranjeno mnogo poznatih ličnosti, među kojima je i Gustav Klimt.
Kapucinska grobnica, poznata kao Carska kripta, jeste grobnica svih austrijskih vladara i neizostavni je deo tokom obilaska Beča. Od 1633. godine je Carska kripta grobnica porodice Habsburg.
Možda ne ide baš sasvim uz ovu temu, ali svakako vredan obilaska je i "Muzej mučenja" u šestom bečkom okrugu koji prikazuje tamnu stranu ljudske istorije sa očiglednim i dramatično uverljivim eksponatima.