Vrnjačka Banja-Kraljica srpskog turizma
U Vrnjačkoj Banji, koju već godinama zovu kraljicom srpskog turizma, za vreme uskršnjih praznika boravi oko 4.000 turista, što je približno isti broj kao i za Uskrs prošle godine.
U Turističkoj organizaciji Vrnjačke Banje rekli su da su zadovoljni što su tokom uskršnjih praznika uspeli da popune četrdesetak odsto zvanično registrovanih smeštajnih kapaciteta, a pravoj sezoni se nadaju tek od kraja maja.
Prema podacima iz 1937. godine, najposećenije mesto u ondašnjoj velikoj Jugoslaviji bila je Vrnjačka Banja sa 32.000 noćenja, drugi je bio Bled sa 18.000, a tek na trećem bio je Dubrovnik sa oko 13.000 noćenja. |
"Broj gostiju jeste na nivou prošle godine, ali očekujemo da će vanpansionska potrošnja ove godine biti veća nego prošle. Cene su za 20 odso niže nego prošle godine, pa očekujemo da će i to dati rezultate", rekao je direktor Turističke organizacije Vrnjačka Banja Goran Karavesović.
Apartmani u privatnom smeštaju u Vrnjačkoj Banji mogu da se iznajme već od deset evra dnevno po osobi, ali su u ponudi i luksuznije varijante smeštaja, pa noćenje sa doručkom u hotelu Aleksandar u jednokrevetnoj sobi košta oko 45 evra, a u apartmanu oko 110 evra.
Polupansion u dvokrevetnoj sobi hotela Breza košta 1.780 dinara, a i za hotele Aleksandar i Breza već se traži krevet više.
Na sve češće komentare da su domaće banje ipak skuplje od inostranih, u Turističkoj organizaciji Vrnjačke Banje reaguju podacima da to jednostavno nije tačno i podsećaju da redovno prate interesovanje Vojvođana koji tradicionalno važe za njihove najbolje goste.
"Mađarske banje su skoro tri puta skuplje nego Vrnjačka Banja i očekujemo da će i posle ukidanja viza gosti iz Vojvodine ostati verni Vrnjačkoj Banji", rekao je on.
U susednoj Mataruškoj Banji trenutno boravi samo 25 fudbalera iz Novog Sada.
Direktor Prirodnog lečilišta i odmarališta Mataruška i Bogutovačka Banja Slavoljub Čubrić, izrazo je nadu da će sa lepim vremenom i u ova dva turistička mesta stići prava turistička sezona.